#and1712 – Pink House

And And And Studio Yoshihiro Makino Caitlin Atkinson
Partnerzy

O inspiracji

Atwater Village w Los Angeles to dzielnica gęsto zabudowana małymi domami rodzinnymi zbudowanymi głównie w latach 1920–1960. Wśród nich stał przestarzały i zniszczony budynek mieszkalny, zbudowany podczas I wojny światowej. Kiedy Daniel Rabin i Annie Ritz z lokalnej firmy architektonicznej i projektowej And And Studio zostali wynajęci do renowacji domu i odkryli, że został zbudowany w ramach działań wojennych, podczas których kobiety miały budować domy z prefabrykowanych paneli ściennych.

„Dom był w okropnym stanie: ciemny, wilgotny, zgniły. Z biegiem czasu dodano szereg dodatków, co spowodowało ciasnotę i zagmatwany układ” – mówi Rabin. Klient chciał przekształcić dom w coś nowoczesnego, nadającego się do zamieszkania i wyjątkowego. Brzmi prosto, ale istniejące warunki i wielkość działki stworzyły kilka interesujących problemów do rozwiązania. Odkrywszy, że dużej części domu nie da się uratować, duet zaczął pracować nad stworzeniem nowego domu na istniejącym podłożu. „Chcieliśmy uwzględnić historię i kontekst, tworząc dom, który pasuje do sąsiadów, ale jednocześnie się wyróżnia” – mówi Rabin. „Przebudowa na istniejącej powierzchni oznaczała, że mogliśmy uzyskać większą objętość i wysokość wnętrza”.

W nowym domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych priorytetem były większe pokoje niż przestrzeń komunikacyjna. W efekcie uzyskano dom z trzema sypialniami, dwiema łazienkami oraz połączoną kuchnią, jadalnią i salonem, który wychodzi na zewnętrzny taras. „Jednym z naszych ulubionych aspektów jest zmiana konfiguracji wejścia” – zauważa Rabin. „Odwróciliśmy wejście na środek domu, zbudowaliśmy „wieżę”, która dzieli go na prywatną przednią i publiczną tylną połowę, i zasadniczo wyeliminowaliśmy korytarze”.

Prefabrykowana przeszłość

Podczas gdy Rabin i Ritz przebudowali układ, aby spełnić dzisiejsze standardy, materiały nawiązują do prefabrykowanych korzeni domu. Zewnętrzne płyty cementowe o różnych wzorach i gęstościach tworzą ciekawe wizualnie uzupełnienie tradycyjnego systemu płyt i listew. Wewnątrz malowane panele MDF z reliefowymi wycięciami tworzą nowoczesną teksturę, która biegnie przez cały dom. „Eksperymentowaliśmy z możliwością uzyskania różnych tekstur przy użyciu popularnych materiałów budowlanych” – wyjaśnia Rabin.

Powstały dom czerpie ze swojej bogatej przeszłości, aby napisać nową przyszłość dla właścicieli. „Są młodą rodziną i to jest ich pierwszy dom, więc podeszli do stołu z wieloma celami i aspiracjami” – mówi Rabin. „Chcieli uchwycić kwintesencję kalifornijskiego stylu życia, z obszarami płynącymi od wewnątrz na zewnątrz i dużą ilością jasnych, słonecznych przestrzeni do życia”.

Lokalizacja: Los Angeles, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA