Gont – bohater Apartmány Filipovice

CL3 Tomáš Slavík
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Współczesna, niemal minimalistycznie prosta koncepcja Apartmány Filipovice to freestyle’owa transkrypcja tradycyjnej morfologii oryginalnej architektury Jesioników. Klasyczny dach dwuspadowy dopełnia bryłę podstawową na prostokątnych fundamentach. Oba budynki w całości pokryto typowym materiałem pochodzenia lokalnego – gontem modrzewiowym w naturalnym stylu.

Loggie kontrastują z „miękką”, nieheblowaną modrzewiową okładziną głównej bryły Apartmány Filipovice, która z czasem będzie ciemnieć. Krystaliczny blask kolorowej mozaiki szklanej wraz z ściśle kwadratowymi oknami w tym samym kolorze ram określa charakter budynków. Części mieszkalne zaprojektowano jako ściany z cegły silikatowej ze stropami monolitycznymi żelbetowymi, z kolei dach o konstrukcji dwuspadowej drewnianej. Budynek stoi na fundamencie pasowym. Projekt opiera się na tradycyjnych materiałach – drewnianej okładzinie z gontu modrzewiowego z tutejszego lasu, będącej swobodną parafrazą elewacji miejscowych STODÓŁ i szczytów budynków mieszkalnych. Kolorowe loggie kontrastują z naturalnie szarzejącą elewacją, dodając budynkom kolorowego akcentu i ożywienia.

Budynek został zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej samowystarczalny w stosunku do środowiska górskiego – jedynym dostarczonym mediami jest energia. Ogrzewanie oparte jest na gruntowo-wodnej pompie ciepła. Części wspólne wyposażono w rekuperację powietrza, woda pochodzi z własnej studni wraz z urządzeniami wodociągowymi. Ścieki odprowadzane będą do przydomowej oczyszczalni ścieków z absorpcją oczyszczonej wody do gruntu.

Lokalizacja: Filipovice, Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt