Ardmore House

Kwong Von Glinow James Florio Photography
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Ardmore House to minimalistyczna rezydencja położona w Edgewater w Chicago, zaprojektowana przez Kwong Von Glinow.

Zamiana tradycyjnego układu

Kwong Von Glinow odwrócił tradycyjną część mieszkalną, ustawiając sypialnie na pierwszym piętrze i pomieszczenia mieszkalne na drugim. Takie podejście wspiera współczesne sposoby życia. Kładzie nacisk na obszary wspólne, wzajemne połączenia i elastyczne przestrzenie do życia i pracy. Zakrzywione atrium o podwójnej wysokości biegnie wzdłuż od drzwi wejściowych do tylnych, tworząc wewnętrzny dziedziniec. Pionowo łączy on wspólne obszary na pierwszym i drugim piętrze. Dziedziniec oferuje nieformalną, wielofunkcyjną przestrzeń, w której mieszkańcy mogą się zrelaksować, a ich dzieci mogą się bawić. Projekt domu równoważy prywatność i otwartość na terenie miejskim. Dwie sypialnie bliżej frontu domu mają okna wychodzące na ceglaną ścianę sąsiada z Chicago, zapewniając prywatność z widokiem na ulicę i sąsiadów. Główna sypialnia znajduje się na tyłach domu, z widokiem na prywatny ogród.

Przede wszystkim światło

Schody schowane za zakrzywioną ścianą dziedzińca prowadzą na drugie piętro. Otwarty plan jest zorganizowany wokół czterech kratownic, które wspierają ramę domu. Te kratownice wyróżniają pięć obszarów ustawionych wokół krzywizny balustrady: kuchnię, wyspę, jadalnię, toaletę i salon. Przez cały czas powściągliwa paleta kolorów i materiałów zwraca uwagę na walory samych przestrzeni. Wszystkie przestrzenie wspólne na drugim piętrze są zorientowane w stronę wstęgowego okna rozciągającego się na całą długość. Okno zalewa dom naturalnym światłem i otwiera panoramiczne widoki, które oddają pełnię otaczającej okolicy.

Tradycyjna architektura dzielnicy

Zewnętrzna część Ardmore House nawiązuje do tradycyjnego, ludowego stylu dzielnicy. Projekt przenosi hierarchię elewacji z ulicy na alejkę, która jest najbardziej miejskim kontekstem. Fasada wychodząca na ulicę ma rząd wstęgowych okien do połowy wysokości wzdłuż drugiego piętra i pojedyncze drzwi na pierwszym poziomie, zachowując prywatność w przedniej sypialni. Od strony alei okna sięgające od podłogi do sufitu na drugim piętrze oraz duże okno panoramiczne wychodzące na alejkę od wewnętrznego dziedzińca otwierają wnętrza na miejskie otoczenie.

Lokalizacja: Edgewater, Stany Zjednoczone
Tekst: nowoczesna STODOŁA