Ardoch House

Moxon Architects Simon Kennedy
Partnerzy

O inspiracji

Firma Moxon Architects przekształciła  XIX-wieczne budynki rolnicze, tworząc nowy pensjonat, szklarnię i pracownię artystyczną na zboczu wzgórza w Parku Narodowym Cairngorms w Aberdeenshire. W wyniku trwającego dziesięć lat przedsięwzięcia nowo przebudowane budynki odrestaurowano. Stosując połączenie tradycyjnych i współczesnych metod konstrukcyjnych, każdy z budynków przekształcono na miarę XXI wieku i zaprojektowano tak, aby spełniał nowoczesne standardy efektywności energetycznej. To wszystko przy zachowaniu spójności z oryginalnym rzemiosłem i otaczającym go językiem góralskim w północno-wschodniej Szkocji.

Pensjonat

Największy budynek na tym terenie przebudowano, aby zapewnić dodatkową przestrzeń do głównej rezydencji klienta. Zapewniło to niezależne zakwaterowanie w pensjonacie dla odwiedzających. Poza głównym wejściem i przestrzenią kuchenną, pokój dzienny i gabinet zajmują jedno skrzydło budynku na planie litery „L”. Łazienka na parterze i sypialnia na poddaszu uzupełniają natomiast sąsiednie skrzydło. Architekci starannie odbudowali i odnowili częściowo zawalone ściany i dach oryginalnej XIX-wiecznej obory. Wstawili bezramowe szkło w oryginalne otwory, aby zachować ludowe detale i formę budynku. Wykorzystując istniejące bryły jako szablon dla nowych przestrzeni mieszkalnych, wnętrze zostało w pełni zaizolowane i wyłożone glinianym tynkiem. Pozwoliło to uzyskać jednolity, przestronny wygląd, podczas gdy dębowa stolarka ukrywa nowoczesne urządzenia i armaturę, zachowując minimalistyczną wiejską estetykę.

Szklarnia

Dawniej zawalony magazyn rolniczy i owczarnia na tyłach obiektu przekształcono w szklarnię, częściowo osadzoną w podłożu skalnym zbocza. Oryginalna granitowa konstrukcja służy obecnie jako tło dla winorośli i drzew cytrynowych, a także jako magazyn ciepła, pochłaniający ciepło z nowej szklanej ściany i dachu, które uzupełniają obudowę. Woda do nawadniania roślin zbierana jest z dachu i magazynowana w wewnętrznym zbiorniku, który przelewa się do zewnętrznego zbiornika wywiewanego przez wiatr. Wewnętrzna kondensacja zbierana jest miedzianą rynną i rozprowadzana do donicy drzewa laurowego. Wentylację regulują duże klapy otwierane wzdłuż górnej, tylnej krawędzi budynku, natomiast dodatkowe ogrzewanie może zapewnić piec warsztatowy opalany drewnem.

Pracownia artystyczna

Na północnym krańcu szklarni dwupiętrowe gospodarstwo przekształcono w prywatne studio dla artystki, Naomi Mcintosh. Granitową szopkę, dawniej używaną do zimowania owiec, starannie przebudowano. Zapewniło to kompaktowy warsztat, kuchnię i magazyn, przy użyciu solidnych materiałów. Przy okazji zachowano jej rolniczy charakter.

Lokalizacja: Aberdeenshire, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA