Ballarat BARN – obita drewnianym gontem

Eliza Blair Architecture Shannon McGrath
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Czarna, obita drewnianym gontem nowoczesna STODOŁA to idealne powiększenie tradycyjnego domu w mieście Ballarat w Australii. Projekt powstał w pracowni Eliza Blair Architecture, gdzie klienci zwięźle przedstawili swoje oczekiwania.

Ich troje dzieci szybko rośnie, więc pojawiła się potrzeba powiększenia powierzchni mieszkalnej, a najlepszą opcją wydawała się rozbudowa od strony dużego ogrodu znajdującego się za domem, po stronie północnej. Jako że właściciele kochają sport, chcieli wprowadzić do projektu duży garaż, który pomieści cały ich sportowy sprzęt. Marzeniem było również stworzenie loftowej przestrzeni dla nastolatków, a właściciele domu gotowi byli na eksperymentowanie z dwuspadowym dachem i nowymi, pełnymi tekstur materiałami.

Kluczowym wyzwaniem dla architektów było zachowanie dorodnej brzozy, która rosła za domem, więc projekt musiał ją w jakiś sposób obejść. Architekci wybrnęli z problemu, proponując organizację najbliższej przestrzeni zewnętrznej właśnie wokół drzewa. W najbliższym otoczeniu powstały właściwie dwie konstrukcje STODOŁY, czy też pawilonów. W jednej części mieści się nowa kuchnia, jadalnia i salon, a druga to nowy garaż, miejsce na sprzęt sportowy i wiata na samochód.

Architekci wykorzystali orientację północną budynku i wprowadzili pełne przeszklenie w części dziennej. Jej wnętrze otwiera się na ogród i widok ważnego dla całej rodziny drzewa. Szklaną ścianę można rozsunąć, dzięki czemu przestrzeń powiększa się o duży ogród.

W projekcie wykorzystano materiały kontrastujące z frontem oryginalnego domu. Czarna dachówka Nullabor Terracotta doskonale współgra z bejcowaną na czarno drewnianą elewacją, która przypomina wyglądem nakładający się na siebie gont. Oba materiały świetnie się uzupełniają, dodając projektowi nowych tekstur i warstw i wyraźnie odróżniając nowe elementy od oryginalnego domu.

Projekt miał na celu nadać nowy wymiar życiu całej rodziny – przeprowadzić transformację nie tylko budynku, ale też możliwości, jakie oferował. Dzięki temu rodzina będzie mogła celebrować rodzinne chwile, swoje przyjemności oraz ukochane drzewo, które teraz odgrywa jeszcze większą rolę w ich życiu.

Lokalizacja: Ballarat, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt

Eliza Blair Architecture

Fotograf

Shannon McGrath