Bezemisyjne osiedle solarne

Partnerzy

O inspiracji

Niedaleko autostrady A1, w centralnej Polsce, powstaje ekologiczne osiedle złożone z domów mieszkalnych wybudowanych według projektów TXMA.

Inwestor chciałby przekazać mieszkańcom pasywne budynki o dodatnim bilansie energetycznym, zdolne produkować w skali roku więcej energii niż ich własne potrzeby.

Przy projektowaniu inwestycji dołożono starań, aby materiały z których domy będą wykonane charakteryzowały się możliwie niskim śladem środowiskowym. Stąd wybór naturalnych lub pochodzących z odzysku materiałów do konstrukcji, izolacji i wykończenia budynków.

Domy zaprojektowano w prefabrykowanej konstrukcji z drewna masywnego, która będzie izolowana pochodzącą z recyklingu celulozą i płytami z prasowanej słomy polskiej produkcji.

Elewacja będzie wykończona deskami impregnowanym przez opalanie lub ługowanie i zabezpieczona naturalnymi olejami.

Wykończeniem ścian wewnętrznych będzie suchy, grubowarstwowy tynk gliniany zapewniający mieszkańcom wyjątkowe poczucie komfortu termicznego i wilgotnościowego.Projektant przygotował trzy typy budynków: jeden parterowy, dwa z poddaszem użytkowym, wszystkie pod dwuspadowymi dachami, których jedna – południowa połać, praktycznie w całości przeznaczona jest pod wykończenie panelami fotowoltaicznymi. Wszystkie budynki wyposażono w wentylację mechaniczną i pompy ciepła do przygotowania wody użytkowej.

Lokalizacja: Polska
Tekst: TXMA