Bocaina Refuge

MARCO ANTONIO
Partnerzy

O inspiracji

Został on w całości zbudowany z systemów konstrukcyjnych wykorzystujących drewno. Cała drewniana konstrukcja spoczywa na betonowej płycie, a w projekcie wykorzystano wyłącznie drewno sosnowe.Architekci z firmy Bruschini Arquitetura zdecydowali się zastosować takie rozwiązania budowlane, które będą maksymalnie zgodne z zasadami zrównoważonej architektury, ze względu na wyjątkową lokalizację oraz trudny dostęp do działki dla ciężkiego sprzętu budowlanego. Każdy element domu został wytworzony w fabryce i na miejsce dotarł odpowiednio ponumerowany. Tam ekipa złożyła wszystko całość – układając pojedyncze elementy jak gigantyczne puzzle. W ten sposób udało się też zaoszczędzić czas i pieniądze, redukując jednocześnie ilość kurzu, który zwykle towarzyszy tradycyjnym procesom budowlanym.
Projekt domu o nazwie „Bocaina Refuge” składa się z 3 elementów, które są przez architektów określane jako „pełne” i „puste”. Dwa elementy „pełne” znalazły się na skraju i mieszczą apartamenty sypialne. Ze względu na to, że w tym regionie jest bardzo zimno i wieją tu silne wiatry, sypialnie są bardziej osłonięte, mają mniejsze okna i niższe sufity. W ten sposób pomieszczenia stały się też bardziej przytulne i zapewniają większy komfort termiczny.
Element „pusty” znalazł się w centrum całego domu i w nim urządzono całą przestrzeń wspólną, która jest w dużym stopniu transparentna i zintegrowana z otoczeniem domu, otwierając się na piękne widoki i przyrodę. Salon, miejsce telewizyjne oraz kuchnia mają wyższy sufit niż sypialnie i tu konstrukcja drewniana pozostała odsłonięta. Duże, szklane panele zamykają wnętrze, ale w razie potrzeby łączą je z obszernym tarasem i zachwycającymi widokami na otaczające dom wzgórza.

Lokalizacja: Brazylia
Tekst: nowoczesna STODOŁA