Patoki – chata kryta gontem

Patoki. Dom i las

Partnerzy

O inspiracji

Dokładnie na granicy województw mazowieckiego i łódzkiego mieści się malownicza osada Patoki. W samym sercu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Z dala od sąsiadów i miejskiej wrzawy – to tutaj można ukryć się w leśnym azylu. Patoki. Dom i las. to ciepła i przytulna nowoczesna STODOŁA, otoczona lasem. Jeśli poszukujecie ciszy i spokoju koniecznie musicie odwiedzić to miejsce. Tu można wziąć głęboki oddech…

P a t o k i. Dom i las. czyli ciepła i przytulna nowoczesna stodoła pośrodku lasu

Inspiracją do powstania leśnej chaty w Puszczy Bolimowskiej – i nie będzie to zaskoczeniem są norweskie małe, drewniane, wakacyjne domki zwane hytte. Chodzi zarówno o styl domu jak i filozofię spędzania wolnego czasu. Dom ma być ciepły i przytulny. Natomiast jego otoczenie, pozwala, zaraz po dotarciu na miejsce uciec od wszelkich codziennych zmartwień i trosk. Ważną kwestią była dla nas odległość domu letniskowego od domu, w którym mieszkamy na co dzień. Miał być blisko, bo nie chcieliśmy spędzać kilku godzin w podróży, tylko w miarę szybko być w miejscu, które daje nam wytchnienie – mówią właściciele.

Całoroczny, dom letniskowy – za sprawą przemyślanego projektu, jest idealny do odpoczynku dla rodziny dwa plus dwa lub czwórki dorosłych osób. Mieści dwie niezależne sypialnie i dwie łazienki (górną z wanną, dolną z prysznicem) oraz sporą, wygodną wspólną przestrzeń na parterze. Parter domu czyli tzw. strefa dzienna to połączenie dużej wyspy kuchennej z jadalnią oraz przestrzeń wypoczynkowa przy kominku, z komfortową dużą sofą i stolikiem kawowym. Kuchnia w Patoki. Dom i las to wymarzone miejsce do wspólnego przygotowania posiłków. Nie jest tylko aneksem wciśniętym gdzieś pod schodami. Jest stworzona po to, aby w niej celebrować bycie razem.

Wnętrza obiektu

Tłem dla jasnej drewnianej wyspy jest czarna gładka ściana, takie połączenie kontrastujących ze sobą elementów zabudowy daje efekt nowoczesnej i jednocześnie naturalnej aranżacji. To odważne połączenie, jednak w tym przypadku zostało świetnie zrealizowane. Czarna kuchnia wymaga prawidłowego oświetlenia – tutaj zadbano o to, aby każdy obszar przestrzeni roboczej był doświetlony. Łazienki w domu zaprojektowała architekt wnętrz Barbara Ziarkowska (BAZIARKO Creates). Każda z nich jest zupełnie inna, jednak obie pięknie korespondują z pozostałymi wnętrzami tej nowoczesnej leśnej stodoły. Materiały stanowiące wykończenie wnętrza domu to przede wszystkim: drewno, len, rattan, miękkie tkaniny i przyjemne faktury. Dominują naturalne kolory; delikatne beże, ciepłe brązy i oczywiście zieleń przyrody. Meble w domu są lekkie, ażurowe i tym samym nie przytłaczające. Dodatkową przestrzenią jest 70 metrowy, przyległy do bryły domu, zadaszony taras z kuchnią letnią. Jest idealnym miejscem na poranną sesję jogi czy wspólny posiłek przy dużym stole z widokiem na las.

Bohater: modrzew

Wykończenie elewacji zewnętrznej jest nietypowe jak na polskie warunki. To drewniany gont wykonany ręcznie z modrzewia. Pokryto nim zarówno ściany domu jak i dach, tworząc monolityczną bryłę budynku. Jeśli chodzi o elewację domu, nie mieliśmy wątpliwości co do wyboru materiału. Gont pokrywający dom nie jest impregnowany, aby uzyskać efekt naturalnego starzenia się drewna, tak, aby z czasem bryła domu wkomponowała się w otaczający go las stanowiąc jego spójny element – dodaje właściciel.

Jak mówią właściciele, na wybór surowca elewacyjnego jak i materiałów do wykończenia wnętrz niewątpliwie miała wpływ dzisiejsza świadomość ekologiczna. Dlatego postanowili, zastosować takie przedmioty i materiały, które posłużą przez lata szlachetnie się starzejąc, a przy tym nadając leśnej chacie ponadczasowego charakteru jak na przykład ekologiczna koza, norweskiej marki Jotul, która ogrzewa dom.

Chcecie wiedzieć więcej o Patoki. Dom i las? Zapraszamy na ich media społecznościowe – Instagram oraz Facebooka, a także do ich zakładki.

Dom powstał na podstawie koncepcji architektonicznej opracowanej przez Milwicz Architekci z generalnymi zmianami wprowadzonymi przez właścicieli w trakcie realizacji inwestycji.