Wiktoriański Bridport Residence z tarasem

Matt Gibson Architecture + Design SHANNON MCGRATH
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Bridport Residence to współczesny dwupiętrowy wiktoriański dom zaprojektowany przez Matta Gibsona Architecture + Design, zlokalizowany przy Bridport Street w Melbourne w stanie Wiktoria w Australii. Projekt obejmuje współczesne rozszerzenie domu o taras, który optymalnie wykorzystuje północny aspekt i tworzy cichą bezpieczną przystań na tyłach posesji.

Rozbudowa Bridport Residence

Naturalne materiały, poczucie skali i światła sprawiają, że rozbudowa z łatwością łączy się z przestrzeniami zewnętrznymi otaczającymi przestrzenie mieszkalne. Dla współczesnego dodatku tarasowego zastosowano powściągliwą estetykę. Bridport Residence dzięki dodatkowi w postaci tarasu, zyskało bardziej intymne przestrzenie rozrywkowo-wypoczynkowe.

Większość renowacji tarasów zachowuje dwa lub trzy pokoje od frontu z pierwotnego mieszkania ze względu na dziedzictwo i integralność strukturalną. Matt Gibson wykorzystał to, co nazywają „historycznym opowiadaniem historii”, aby celebrować ciągłość i nowość. „Lubimy tworzyć historię z istniejącym budynkiem, badając ewolucję witryny w czasie. To, co z tym robimy, to kolejny rozdział historii budynku” – mówi Matt Gibson. Projekt porusza się bez wysiłku między starymi fundamentami a nowymi dodatkami, celebrując zalety każdego okresu architektonicznego.

Dodatek: taras

Staromodny plan tarasu składał się z długiego wąskiego przejścia wzdłuż domu, rozlewającego się do różnych pomieszczeń. Od drzwi wejściowych do tylnego podwórka ukazuje się wypełnione światłem życie w śródmieściu, zaprojektowane na nowo dla nowoczesnego stylu życia.

Na pierwszy rzut oka uwydatniono nieskazitelnie odrestaurowaną werandę i zabytkową fasadę. Typowy podział pomieszczeń z epoki wiktoriańskiej został sprytnie zaprojektowany, aby pomieścić oryginalny salon i jadalnię, a także przestrzenie mieszkalne na parterze. Tam, gdzie to możliwe, architekci z wybrali renowację, a nie rozbiórkę, starannie zachowując istniejące ozdobne łuki, kominki i gzymsy, które są typowe dla wysokiej wiktoriańskiej wielkości.

Przestrzeń nowoczesnej bryły

Wchodząc głębiej w Bridport Residence znajdziemy pralnię, toaletę i wewnętrzny dziedziniec tuż przy kuchni, wpuszczający do domu mnóstwo naturalnego światła. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie i łazienka, w tym obszerna sypialnia główna z garderobą i łazienką. Sypialnia z tyłu ma balkon, który wychodzi na wypełniony światłem centralny dziedziniec.

Klejnotem Bridport Residence niewątpliwie jest kuchnia na otwartym planie wraz z jadalnią i częścią dziennej, która otwiera się na tylny dziedziniec. Drewniane deski tarasowe wraz z podłogą wewnątrz domu sprawiają wrażenie nieprzerwanej przestrzeni, gdy drzwi przesuwne są otwarte. W nowym dodatku tarasowym wprowadzono współczesne elementy, takie jak odsłonięte czarne stalowe portale, które oprawią widok na prywatne ogrodowe zacisze.

Zmiany w Bridport Residence pozwoliły na wprowadzenie do domu mnóstwa naturalnego światła i umożliwiły silne połączenie z otoczeniem. Sprytnie przemyślany projekt podkreśla te elementy, tworząc współczesną przystań dla tej rodziny.

Lokalizacja: Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA