Camping Luca Vuerich

FLAVIO PESAMOSCA
Partnerzy

O inspiracji

Ten wyjątkowy budynek został wykonany przez firmę Diemmelegno – Friulian, która produkuje i wykorzystuje do budowy drewniane panele X-Lam. Domek kempingowy, w którym zmieściło się 9 łóżek, stanął na wysokości 2531 metrów na szlaku górskim Ceria-Merlone w Alpach Julijskich,na szczycie góry Foronon Buinz. Ma on być schronieniem dla wędrowców i ludzi kochających góry, a wybudowany został właśnie w tym miejscu, by upamiętnić znanego przewodnika górskiego i wspinacza – Lucę Vuericha. 34-letni Vuerich zginął podczas wspinaczki po zmrożonym wodospadzie w pobliżu Tarvisio w styczniu 2010 roku.
Ta górska chata, której budowa została zlecona przez rodzinę Luci Vuericha oraz ratowników górskich z Cave Predil, nie tylko przypomina swym wyglądem kapliczkę, ale została też zaprojektowana tak, by wytrzymać duży napór śniegu, który pojawia się w tym miejscu zimą. Trzy strony budynku są w zimie całkowicie zanurzone w śniegu, a dostęp do wewnątrz możliwy jest tylko od strony południowej, którą ogrzewa słońce.

Chata ma powierzchnię 16 metrów kwadratowych, zrobiona jest z drewna i podniesiona nad skałą na 6 betonowych kolumnach. Została w całości wykonana z drewnianych paneli X-Lam.
Poszczególne elementy zostały wyprodukowane i pocięte obrabiarką CNC, a następnie przetransportowane na miejsce śmigłowcem w kilku partiach, zgodnie z rysunkami technicznymi.
Po zaprojektowaniu i wyprodukowaniu wszystkich elementów zespół przeszedł do fazy organizacyjnej, by przetransportować 30 paneli, konstrukcję dachu oraz podstawę główną budynku (wszystko odpowiednio ponumerowane i gotowe do złożenia). Wtedy do pracy na szczycie góry przystąpili budowlańcy i technicy z firmy Diemmelegno, ochotnicy z pogotowia górskiego oraz przyjaciele Luci – w sumie 12 osób.

Materiały przewieziono w pobliże i w ciągu jednego dnia przetransportowano je śmigłowcem na miejsce budowy. Ekipa spędziła noc w gotowej już chacie, a następnego dnia zabrała się za jej wykończenie. Kiedy prace dobiegły końca, domek zaczął służyć tym, którzy kochają góry, zarówno podczas ciężkiej zimy, jak i w piękne letnie noce, stając się dla nich bezpiecznym schronieniem, otoczonym ciszą i górską przyrodą.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

Architekt: Giovanni Pesamosca Architetto
Foto: Flavio Pesamosca
Lokalizacja: Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA