Casa Martha ratunkiem

Naso MAUREEN M. EVANS
Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Po trzęsieniu ziemi we wrześniu 2017 r. różne biura architektoniczne, projektanci i współpracownicy, zarówno krajowi, jak i międzynarodowi, dołączyli do ReConstruir México, projektu wspieranego przez PienZa Sostenible, który powstał w celu połączenia sił w celu osiągnięcia świadomych i zrównoważonych projektów rekonstrukcji. Tak też powstał projekt Casa Martha.

Projekt odbudowy Meksyku

Siedemnaście miesięcy po tragedii PienZa Sostenible zdołało zarządzać ponad 150 projektami odbudowy w sześciu stanach dzięki wsparciu różnych darczyńców, agencji i wolontariuszy. Przyświecał im jeden cel: poprawić jakość życia ludzi w społecznościach, które nie tylko poważnie ucierpiały, ale także stanęły w obliczu poważnego stopnia podatności na zagrożenia i deprywacji społecznej. Od sierpnia 2017 r. do dziś w Ocuilan w stanie Meksyk wziesiono łącznie 16 domów. Projekt promowany przez #LoveArmyMéxico, wspierają fundacje i inwestorzy, jak Fundación Origen, ¡Échale! a tu Casa, Fideicomisio Fuerza México i PienZa Sostenible. Na jego działalność przypada już 50 domów jednorodzinnych zaprojektowanych przez ponad 40 biur architektonicznych, a także Community Center, autorstwa T_O Arquitectura. Na tej liście znalazło się miejsce dla Casa Martha autorstwa studia architektonicznego Naso.

Casa Martha znajduje się między Malinalco, znanym miejscem archeologicznym i turystycznym, a Chalmą, jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Meksyku. Rodzina mieszkająca w Casa Martha składa się z rodziców i ich dwójki dzieci w wieku około 40 lat, którzy nadal mieszkają w domu rodzinnym. Starsza matka ma problemy z chodzeniem, a ojciec jest niewidomy. Sytuacja starszego pokolenia zainspirowały podejście Naso i była punktem wyjścia dla projektu domu. Po pierwsze, stworzenie łatwo dostępnych, wydajnych i przejrzystych przestrzeni, aby zapewnić rodzicom możliwie największą niezależność. Po drugie, postawienie na interakcje i współżycie rodziców i dzieci, z równoczesnym poszanowaniem ich prywatności. Wreszcie, aby uwzględnić przestrzenie, które mogą otworzyć możliwości i potencjalnie zwiększyć szansę na dodatkowy dochód dla rodziny.

Topologia Casa Martha

Lokalizacja działki była kluczowa dla formalnej propozycji domu. Casa Martha zlokalizowana na wzgórzu wyróżniała się dwojakim ułożeniem. Nierówna topografia wzniesienia łączyła się z częściwo płaskim terenem. Postanowiono, że nowy dom powstanie na tej samej powierzchni co poprzedni. Głównie mając na uwadze stabilność gruntu, łatwość budowy oraz chęć uniknięcia nierówności w przestrzeniach mieszkalnych. Z tego wyłoniła się główna bryła prostokątnej Casa Martha, w której znajdują się przestrzenie wspólnego użytku: kuchnia, jadalnia, łazienka i dwie sypialnie.

Jedną z tych dwóch sypialni przeznaczono dla jednego z dwójki dzieci. Po przeciwnej stronie ulokowano główną sypialnię, której przestrzeń połączono z kuchnią i jadalnią, a której drzwi przylegają do łazienki. Takie rozparcelowanie pomieszczeń umożliwiają bezpośredni obieg bez żadnych przeszkód. Przestrzeń codzienną domu można całkowicie otworzyć za pomocą drzwi przesuwnych. Taki zabieg nie tylko integruje zewnętrzną część domu, ale także pozwala przestrzeni funkcjonować jako weranda. Pozwala to mieszkańcom zanurzyć się w naturalnym i społecznym krajobrazie ich otaczającym.

Wielopoziomowość = wieloprzestrzenność

Trzecie pomieszczenie, znajdujące się na drugim poziomie, jest dostępne przez niezależną klatkę schodową. Zastosowanie schodów oznacza większą niezależność dla kolejnego mieszkańca domu. A dach głównego domu można wykorzystać jako taras. Najwyższemu piętru charakteru betonowe sklepienie, które odsyła nas do okolicznych gór, jednocześnie odpowiadając na deszczowy klimat okolicy.

Lokalizacja Casa Martha jest kluczowa, gdyż znajduje się w pobliżu kilku punktów atrakcji turystycznych i pielgrzymkowych. Z tego powodu posiadanie trzeciej sypialni niezależnej od reszty domu pozwala na pomyślenie o modelu ekonomicznym. Dodatkowa przestrzeń mogłaby wspierać dochód rodziny poprzez przyszłe czynsze z wynajmu. W ten sposób dom, na bardzo małej powierzchni, ma możliwość przystosowania się do różnych sposobów życia, oferując jednocześnie stabilną, społeczną i niezależną przyszłość rodzinie, która tego potrzebuje.

Szukasz Wykonawcy, który podejmie się niemożliwego? Zapraszamy do naszej zakładki!

Lokalizacja: Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt