Caserío Azkarraga & La Revelía Restaurant

Bonadona Arquitectura BABELstudio Biderbost Photo
Partnerzy

O inspiracji

Na wzgórzach parku przyrody Urkiola w Kraju Basków mieściła się XIX-wieczna zniszczona przez czas i ludzi rezydencja. W oparciu o ograniczenia tego zabytkowego domu i innych lokalnych gospodarstw, BABELstudio i Bonadona Arquitectura musiały wykorzystać istniejącą strukturę, aby pokierować przekształceniem historycznej struktury w pełni wyposażony obiekt rekreacyjny i regionalną restaurację – La Revelía – dla znanego szefa kuchni z Bilbao i jego rodziny.

Ze względu na ograniczenia i wiek istniejących kamiennych murów, architekci postanowili utrzymać restaurację La Revelía i część dzienną na jednym poziomie oraz skrócić przestrzeń nad restauracją na noclegi dla gości. Poszerzając sufit głównej części dziennej do pochyłego dwukondygnacyjnego pokoju i budując przedłużenie prywatnego apartamentu rodziny, zachowali historyczną integralność domu. Duża cementowa ściana umieszczona pośrodku konstrukcji wspiera nową powłokę i oddziela obszary rodzinne od tych poświęconych turystyce kulinarnej. Chociaż dom ma stosunkowo zamkniętą elewację z gęsto listwowego, barwionego na czarno drewna sosnowego, szereg wejść umożliwia przepływ na zewnątrz: główne sypialnie poza częścią dzienną otwierają się na zewnętrzny ogród. W centrum konstrukcji znajduje się strefa spa z basenem i sauną.

Pod względem materiałowym barwione na czarno drewno sosnowe na zewnątrz dobrze współgra z wstawkami z niebarwionego drewna we wnękach, a lekko czerwony odcień nawiązań do dachu nadaje konstrukcji różne osobowości, gdy patrzy się na nią pod różnymi kątami. Tynkowe wnętrza podkreślają istniejące wcześniej kamienne ściany. Z kolei w ścianach łazienki, basenu oraz w ściance działowej restauracji zastosowano połączenie kamienia z marmurem. Podłoga z lastryko na całej powierzchni dodaje solidności i nawiązuje do kamienia. Ciekawy format okien wynika z typowego dla BABELstudio zrównoważonego podejścia oraz życzeń klientów. Z tego powodu izolacja cieplna była jednym z głównych czynników, aby Caserío Azkarraga & La Revelía Restaurant był wyjątkowo energooszczędny.

Lokalizacja: Urkiola Nature Park, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA