Destylarnia Cebú Ranch

RootStudio
Partnerzy

O inspiracji

Rancho Cebú znajduje się w Tlacolula de Matamoros, w dolinie Oaxaca, region ten słynie z produkcji mezcalu. Projekt ma powierzchnię 3500 metrów kwadratowych rozmieszczonych na 3 poziomach umieszczonych na 10-hektarowej plantacji maguey. Jednym z mocniejszych założeń projektu było włączenie pracy rękodzielniczej zarówno do produkcji mezcalu, jak i samego budynku. Wewnątrz całego kompleksu architektonicznego, oprócz gorzelni i pola maguey, znajduje się podwyższony zbiornik zaprojektowany przez oaxacańskiego artystę Luisa Zarate, piec opalany drewnem oraz alembik do produkcji mezcalu.

Bezpieczeństwo konstrukcyjne Cebú

Z kompleksu Cebú roztacza się wspaniały widok na pozostałości Yagul i góry otaczające dolinę. Budynek znajduje się w środku 10 hektarowej działki, aby wykorzystać walory wizualne otoczenia. Na rzucie bocznym widać zamiar połączenia zbiornika podwyższonego, zagłębienia terenu i miejscowego zbiornika wodnego koncepcyjnym przewodem wodnym. Budowę rozpoczęto od piwnicy, która jest służy do fermentacji i dojrzewania, prawie 3 metry pod poziomem gruntu. Przestrzeń ta pozwala na utrzymanie idealnej temperatury mezcalu i obejmuje system zraszaczy, aby uniknąć parowania cieczy. Następnie kontynuowana jest piwnica całego kompleksu z fundamentem z pasów murowanych wzdłuż 87 metrów.

Po zakończeniu wznoszenia piwnicy dalsze działania rozpoczęto od stawiania ścian murowanych z różowego kamieniołomu. Wzmocniono je betonowymi kolumnami, aby zagwarantować bezpieczeństwo konstrukcyjne budynku. Strop górnej kondygnacji wykonano ze spawanych belek dwuteowych z drewnianymi deskami podtrzymującymi betonową płytę. Konstrukcja dachu to szczególna forma bambusa ze sklejką pokrytą hydroizolacją asfaltową i ręcznie robioną glinianą dachówką. Ten typ konstrukcji jest elastyczny i bardzo odpowiedni dla obszarów sejsmicznych, takich jak Oaxaca.

Ograniczenie wpływu na środowisko

Głównym celem projektu Cebú Ranch jest maksymalne ograniczenie wpływu na środowisko, począwszy od budowy, aż do ostatniego etapu produkcji mezcalu. Budynek zawiera różne systemy odpowiadające na główny cel dbania o środowisko, takie jak: system zbierania wody deszczowej, który przechowuje wodę do późniejszego wykorzystania. Oczyszczalnia ścieków szarych i czarnych, które łączą odpady organiczne z produkcji mezcalu (wszystkie te elementy są zintegrowane w unikalny system biofermentatorów, co pozwala na oczyszczenie pozostałości organicznych, unikając zanieczyszczenia wód gruntowych). Dodatkowo zapotrzebowanie destylarni na energię jest zaspokajane dzięki panelom słonecznym umieszczonym na dachu budynku. Cebú Ranch stawia na rękodzieło jako metodę humanizacji architektury. W każdym kamieniu, cegle i bambusie, w każdym metrze kwadratowym budynku odnajdujemy umiejętności kamieniarza, murarzy, stolarzy, kowali i innych osób, które sięgnęły po pomyślną materializację projektu.

Lokalizacja: Tlacolula de Matamoros, Meksyk
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt