Chã Hose

FÁBIO VERÍSSIMO SANTOS
Partnerzy

O inspiracji

Kiedyś w tym miejscu istniała winnica, a na jej terenie stał mały, nierzucający się w oczy, częściowo zrujnowany już wiejski domek. To miasteczko São Roque w Portugalii, a projekt opracowali architekci z firmy Krafna.

Choć sam domek miał bardzo skromne korzenie, architekci postanowili „zakonserwować” jego malowniczy wygląd. Zachowali też jego nieregularne okna, dodając jeszcze większe, strategicznie ułożone przeszklenia.

Wewnątrz budynku architekci postanowili zastosować się do innych zasad. W środku ciężko dostrzec „starość” budynku. Stare otwarcia w murze, które od ulicy wydają się być nieasymetryczne, wewnątrz nagle stają się częścią całkowicie symetrycznego układu, w których epicentrum stanowi kuchnia. Po jej prawej stronie lustrzane drzwi ukrywają łazienkę, a po lewej znajdują się schody na wyższy poziom. Ten klasyczny układ w zabawny sposób przełamuje okienko do „szpiegowania”, które jest ułożone w idealnej linii z nowym oknem zewnętrznym, ale nieco prześmiewczo, zostało ono obrócone o 45 stopni. Dzięki temu na górze ktoś może się ukryć, ale jednocześnie może podglądać co dzieje się w salonie. Od zewnątrz, znajdując się w odpowiednim miejscu, można obejrzeć wnętrze domu na przestrzał, dzięki dwóm siostrzanym oknom.nowoczesna STODOŁA została zaprojektowana tak, by można ją było odkrywać powoli – ma wbudowane szafki i przesuwne, lustrzane panele. Skromne wnętrze kontrastuje z pełnym przepychu marmurem, który jest główną dekoracją przestrzeni kuchennej. Z kolei drewniane drzwi oraz sufit nadają całości wyglądu typowego raczej dla wiejskiego domku.

Wewnątrz ten mały i skromny budynek wydaje się być większy niż jest w rzeczywistości. Jego powierzchnia to 45 m², ale dzięki wysokim sufitom i ekskluzywnym wykończeniom marmurowym, nabiera on charakteru bardziej nowoczesnego i przestronnego. To miejsce doskonałe na weekend – bez wątpienia można tu spokojnie wypocząć, nabierając siły na kolejne dni.

Lokalizacja: Portugalia
Tekst: nowoczesna STODOŁA