Chestnut Plantation

John Pardey Architects Brotherton Lock
Kategorie: Domy ceglane
Partnerzy

O inspiracji

Chestnut Plantation to dom położony na leśnej polanie, na wschodniej granicy Parku Narodowego New Forest. Dom zaprojektowano jako dziedziniec z dwoma parterowymi skrzydłami ustawionymi po obu stronach z ogrodem.

Zabudowa mieszkalna znajduje się na północy z częściami mieszkalnymi skierowanymi na południe i zachód, osłoniętymi dwuspadowym dachem. Po drugiej stronie ogrodu na dziedzińcu budynek gospodarczy ma płaski dach pokryty rozchodnikami. To dodatkowo zapewnia bufor od sporadycznego hałasu ulicznego w tym spokojnym miejscu.

Dom jest zasadniczo jednym pokojem, z częścią dzienną od zachodu i główną sypialnią od wschodu, oddzieloną centralną częścią usługową zawierającą łazienki i schowek. Drzwi frontowe otwierają się na długi ciąg komunikacyjny wzdłuż krawędzi dziedzińca, oddzielony od sąsiedniej przestrzeni mieszkalnej murowaną ścianą. Główna część dzienna skierowana jest na południe, z przesuwanymi przeszklonymi drzwiami umożliwiającymi otwarcie domu na dziedziniec, a duże wystające okapy zapewniają osłonę przed letnim słońcem. WC dla gości znajduje się za kuchnią, aby umożliwić grupowanie usług.

W domu zastosowano starannie ograniczoną paletę szczegółowo wykonanych, solidnych, łatwych w utrzymaniu i trwałych materiałów. Ściany zewnętrzne wykonano z wysokiej jakości cegły elewacyjnej w kolorze szaro-płowym. Natomiast drewniana okładzina i płetwy są w olejowanym, naturalnym iroko. Dodatkowo dwuspadowy dach nad nowym skrzydłem mieszkalnym wykorzystuje w pełni zintegrowany panel fotowoltaiczny od strony południowej, z wykończeniem z ciemnego cynku na rąbek stojący od strony północnej. Zapotrzebowanie na energię zaspokaja zintegrowany z dachem panel fotowoltaiczny, który generuje do 9000 kWh energii elektrycznej. Nadmiar energii dostarcza ciepłą wodę przez element zanurzeniowy znajdujący się w zasobniku ciepła.

Lokalizacja: Hampshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA