Chilijska STODOŁA na święta

Iragüen Viñuela Arquitectos Marcos Zegers
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Kiedy Daniel Iragüen, Claudio Viñuela i Alexa Napp z firmy Iragüen Viñuela Arquitectos z siedzibą w Santiago podjęli się zadania, aby zaprojektować rustykalny dom weekendowy w chilijskim regionie Malalcahuello, nie zaczynali od zera. Poprzedni budowniczy pozostawił stalowo-drewnianą platformę po nieudanej pierwszej próbie budowy. Co być może ważniejsze, wspomnienia warte dziesięcioleci pomogły również w oprawie domu, ponieważ zarówno Viñuela, jak i klient spędzali dużo czasu w okolicy w młodości.

Obecnie mieszkający w Valparaiso, oddalonym o siedem godzin jazdy samochodem, klient pragnął domu wakacyjnego, w którym rodzina i przyjaciele mogliby się spotykać, aby cieszyć się naturalnym środowiskiem. Miejsce to znajduje się w odległej części Andów, która słynie z wędkarstwa muchowego, kolarstwa górskiego, pieszych wędrówek latem i jazdy na nartach zimą.

Drewno, woda i chilijska STODOŁA

Chilijska nowoczesna STODOŁA pokryta drewnem sosnowym znajduje się na szczycie podwyższonej platformy i wychodzi na rzekę Cautín. „Ta rzeka przepływa przez środkowe Chile, ale to miejsce jest wyjątkowe, ponieważ tutaj ma swój początek” — wyjaśnia architekt Daniel Iragüen. Szczytowa forma STODOŁY została zainspirowana rodzimymi strukturami użytkowymi, podobnie jak wzór elewacji z poziomymi odniesieniami. „Nakładające się na siebie warstwy pomagają odciągać wodę z elewacji” — mówi Iraguen. „To najprostszy sposób na ochronę przed ulewnym deszczem i śniegiem”.

Wbudowane drzwi i okna domu zapewniają schronienie przed niepogodą i zapewniają odosobnione, zadaszone miejsca do gromadzenia się. „Lżejsze drewno użyte we wstawkach pochodzi z recyklingu z szopy, która należała do mojego dziadka” – mówi Viñuela, który dorastał w okolicy. Chociaż architekci byli ograniczeni istniejącym fundamentem, w ramach kompaktowej zabudowy zaprojektowali ochronną, ale półprzezroczystą bryłę, która zachęca do zaangażowania w ochronę środowiska. „Plan jest rozmieszczony wokół centralnego rdzenia zawierającego kuchnię i główne obszary mieszkalne”, wyjaśnia Iragüen.

Kontrast kolorystyczny

Wewnątrz sosnowe ściany i stropy otrzymały ciemną kolorystykę, podobnie jak dębowe podłogi. „Kiedy jesteś na śniegu, jest dość jasno, więc chcieliśmy ciemniejszego wnętrza, aby zapewnić odpoczynek oczom” — wyjaśnia Viñuela. Ciemne meble, oprawy oświetleniowe i szafki nadają wnętrzom ochronny charakter. Stół do jadalni został zaprojektowany na zamówienie przez architektów i wykonany z drewna pochodzącego z recyklingu od dziadka Viñueli.

Wnętrza

Rozmieszczona na dwóch poziomach przestrzeń posiada dwie sypialnie na obu końcach głównego piętra, z pokojem zabaw na otwartym planie powyżej, który zawiera cztery zestawy wbudowanych łóżek piętrowych. „Wyobrażaliśmy sobie górne piętro jako odtworzenie w miniaturze planu poniżej”, mówi Viñuela. „Z wyjątkiem tego, że zamiast oddzielać salon z sypialniami na obu końcach, jest to jeden otwarty pokój z kojami schowanymi po bokach”. Koje i drabiny zostały specjalnie zaprojektowane przez architektów, podobnie jak niskie kredensy znajdujące się w pokoju zabaw i salonie poniżej.

Obszary mieszkalne na głównym poziomie rozciągają się na podwyższone pokłady, które wirują od domu w trzech kierunkach. „Postanowiliśmy zbudować kilka podwyższonych pomostów, które sięgają do lasu i zbliżają się do rzeki”. Jedno piętro służy jako wejście do domu, podczas gdy pozostałe prowadzą do wanny z hydromasażem i basenu. Sypialnia od strony północnej oferuje widok na basen, który znajduje się na końcu podwyższonego molo, które wystaje w kierunku lasu. Basen wychodzi na rzekę poniżej, która wije się wokół domu, tworząc działkę w kształcie półwyspu.

Kluczową kwestią było zachowanie dojrzałych drzew araukarii, z których wiele ma ponad tysiąc lat. „Lasy Araucaría istnieją tylko w tej części świata” – wyjaśnia Iragüen. „Są skarbem ekologicznym i kulturowym, dlatego wprowadziliśmy pomosty między drzewami”. Efektem jest unoszenie się wśród starych drzew, które mają szczególne duchowe znaczenie w Chile. Gatunek ten jest również prawnie chroniony jako drzewo narodowe kraju.

Chociaż dom zaprojektowano jako miejsce wypoczynku, właściciel spędza tu coraz więcej czasu. W najbliższych latach planuje przenieść się do domku na stałe.

Lokalizacja: Malalcahuello, Chile
Tekst: nowoczesna STODOŁA