Ciemnoszara płytka łupkowa kreatywnym wykończeniem elewacji

Austin Maynard Architect PETER BENNETTS
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Najbardziej charakterystycznym elementem domu, który od razu rzuca się w oczy jest kreatywnie zaplanowana elewacja. To różnego rodzaju ciemnoszary naturalny łupek firmy SSQ o różnych wzorach, która miejscami przeplata się z wychodzącym spod niej drewnem. Jej wzory wyróżniają poszczególne elementy całego budynku, a w niektórych miejscach elewacja płynnie przechodzi do pomieszczeń wewnętrznych.

Fasady tego typu choć mogą kojarzyć się z upalnymi egzotycznymi krajami pojawiają się coraz częściej w polskich realizacjach.

Gorącym popularyzatorem naturalnych łupków w Polsce, oraz dystrybutorem łupków SSQ jest nasz partner strategiczny Akademii Rzemiosła Łupkowego.

Firma Austin Maynard Architect zaprojektowała nowoczesny dom w Melbourne, stolicy Australii. Projekt powstał dla rodziny, która chciała mieć idealne miejsce, gdzie będzie mogła spędzić co najmniej kolejne 25 lat życia.

Dom został rozbity na kilka części, zaprojektowanych w taki sposób, by można je było w przyszłości adaptować odpowiednio do zmieniających się potrzeb. Miało to być idealne miejsce, w którym mogą dorastać dzieci, a w przyszłości ma też pomieścić najstarsze pokolenie dziadków.

Najbardziej charakterystycznym elementem domu, który od razu rzuca się w oczy jest kreatywnie zaplanowana elewacja. To różnego rodzaju ciemnoszara płytka łupkowa o różnych wzorach, która miejscami przeplata się z wychodzącym spod niej drewnem. Jej wzory wyróżniają poszczególne elementy całego budynku, a w niektórych miejscach elewacja płynnie przechodzi do pomieszczeń wewnętrznych.

Nocą wnętrza domu rzucają ciepły blask na najbliższe otoczenie, a światło podkreśla okna i różne części domu, które otwierają się na ogród i okolicę. Główna część dzienna, czyli kuchnia i jadalnia, łączą się z ogrodem z tyłu domu, dzięki dużym, składanym drzwiom i wyjściu na taras. Kuchnia, która znajduje się tuż obok jadalni, ma białe szafki i dużą wyspę, zapewniając sporo przestrzeni do przechowywania i wygodnego siedzenia. Za kuchnią i jadalnią powstał salon, który jednocześnie jest pokojem muzycznym, ale w przyszłości można go łatwo zamienić w mieszkanie dla dziadków, jeśli zdecydują się oni tu wprowadzić. Miejsce to ma swoją własną łazienkę oraz bezpośredni dostęp do ogrodu, do którego w razie potrzeby można też łatwo wjechać na wózku inwalidzkim.

Teren jadalni i przyszłe mieszkanie dla dziadków oddzielają domowe biuro, które zalane jest naturalnym światłem, dzięki pełnym przeszkleniom zlokalizowanym także w suficie. Ściany biura wykończono materiałami wykorzystanymi na elewacji i w tej części domu znajdują się również schody prowadzące na piętro.

Kolejny poziom domu ma kolejny salon, który zdobi czarny, wiszący kominek, idealnie pasujący do czarnych framug okiennych. Po jednej stronie salonu powstały sypialnie dla dzieci, do których dociera się po oryginalnej, perforowanej podłodze z widokiem na parter. Dzięki temu naturalne światło z wysokiego, pionowego okna doświetla także klatkę schodową.

Sypialnie dzieci mają ruchome ściany, dzięki czemu można je otworzyć nie tylko na poszczególne pokoje, ale też na korytarz, gabinet i salon. W ten sposób architekci umożliwili łatwą zmianę funkcji pojedynczych pomieszczeń, kiedy dzieci już dorosną i zmienią się oczekiwania rodziny.

Po przeciwnej stronie salonu na piętrze powstał gabinet, który również można dowolnie szeroko otwierać lub całkowicie go odciąć.

Do sypialnie głównej rodziców wchodzi się przez mostek, z którego widać obie strony domu.

Cały projekt jest niezwykle śmiały, nowoczesny i pełen kontrastów, ale bez wątpienia oferuje niezwykle szeroki wachlarz możliwości. To dom dla wielu pokoleń, który jednocześnie łączy, ale też zapewnia prywatność wszystkim swoim domownikom.

Pełną ofertę łupka naturalnego znajdziesz na Akademia Rzemiosła Łupkowego. 

Zobacz więcej realizacji z wykorzystaniem łupka na Instagram i Facebook naszego Partnera Strategicznego.

Lokalizacja: Melbourne, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA