Curvy Eco Home

Craig Race Architecture ROBERT WATSON PHOTOGRAPHY
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Nowoczesny kształt geometryczny pośród ulic Toronto należy do Curvy Eco Home projektu Craig Race Architecture. Bryła wpisuje się w ciąg zabudowań osiedla przyulicznego.

Curvy Eco Home kanadyjską ożywczością

Curvy Eco Home zostało wzniesione za zezwoleniem Zarządu Miejskiego w Ontario. W niegdysiejszej pustej przestrzeni między domami, wzniesiono nowoczesną STODOŁĘ, która mieści się w założeniach metrycznych miasta. Statystycznie dom jest zaprojektowany tak, aby pasował do wysokości, głębokości, szerokości i powierzchni brutto sąsiednich domów. Jedyną – kolosalną – różnicą jest wygląd bryły oraz jej design.

Forma domu jest całkowicie oparta na kontekście urbanistycznym Ontario. Zakrzywiona ściana frontowa pośredniczy w fasadzie ulicy, reagując kontekstowo na niepowodzenia sąsiednich domów. Bryła oparta na kontraście oraz kontrowersji służy racjonalnalizacji w wykorzystaniu przestrzeni mieszkalnej. Curvy Eco Home bowiem tworzy miejsce na mieszkanie w piwnicy, jednocześnie maksymalizując przestrzeń na drugim piętrze. Widzisz, jak wysokość okapu po prawej stronie pokrywa się z sąsiednim domem? Proste wskazówki, takie jak ta, pomagają nietypowemu kształtowi wtopić się w sąsiednie budynki, które de facto liczą ponad 100 lat.

Technikalia

Wyjątkowa szczelność i izolacja zapewniają ciepło zimą i chłód latem. Małe okna na elewacji północnej zapewniają prywatność i minimalizują utratę ciepła, podczas gdy elewacja południowa jest prawie w całości przeszklona, ​​zaprojektowana tak, aby pasywnie ogrzewać dom zimą. Strategia pasywnej wentylacji chłodzi dom latem. Trwała i nadająca się do recyklingu okładzina zewnętrzna zapewnia trwałość tego domu przy minimalnej konserwacji. Dodatkowo zapewniając niewielki wpływ na środowisko.

Lokalizacja: Toronto, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA