Czystość formy Birdhouse

Superkül doublespace photography
Partnerzy

O inspiracji

Położony na skraju Canadian Shield, Birdhouse aspiruje do czystości formy, której siła tkwi w nieskazitelnych proporcjach, monochromatycznych materiałach i wyjątkowej skromności. Birdhouse to mariaż cichych kontrastów między naturą a formą zabudowy, pionowością i poziomością, zewnętrzem i wnętrzem. Projekt spadzistego dachu w kolorze węgla drzewnego jest widoczny przez procesję drzew, z których wiele zostało ogołoconych u podstawy przez jelenie. Oferując wyraźny widok przez gęsty zagajnik, nadrzewny krajobraz ma kluczowe znaczenie dla ogólnej choreografii architektonicznej, pracując zarówno nad ukryciem, jak i ujawnieniem domu.

Na wczesnym etapie projektowania odkryto nieoczekiwane źródło inspiracji: na kilku drzewach na posesji znajdowały się domki dla ptaków pozostawione przez poprzednich właścicieli. Te wnęki gniazdujące — proste w kształcie i przeznaczeniu — stanowiły podstawę celów architektonicznych: stworzenia schronienia dla duchowego pokarmu i więzi społecznych, o prostej formie i funkcji, które komunikuje się bezpośrednio z naturą, jednocześnie chroniąc przed żywiołami.

Po oświetleniu elewacja wejściowa z listew stanowi dynamiczny kontrapunkt dla eleganckiej i stoickiej powierzchni zewnętrznej, wskazując na świetliste ciepło, które można znaleźć w środku. Płaskie, starannie wyrównane panele z białego dębu ukrywają systemy przechowywania, mechaniczne i elektryczne oraz integrują źródła światła, aby rzucić oświetlenie otoczenia. Podobnie jak domek dla ptaków, dom ma strategiczne otwory. Działające okna z potrójnymi szybami wykorzystują sezonowe prądy powietrza do pasywnej wentylacji domu.

Lokalizacja: Apsley, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA