Devils Glen House

StudioAC Felix Michaud
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Devils Glen znajduje się na półwyspie Bruce, na północ od Toronto.

Projekt rozpoczął się od dwóch fiksacji. Jedna z nich polegała na ustawieniu domu, aby wykorzystać widok na wodę i uniknąć zakłócania jak największej części naturalnego środowiska. Drugą fiksacją było sprawienie, by pejzaż dachowy działał jako urządzenie do kształtowania światła, poziomów intymności i punktów widokowych.

Devils Glen House podzielono na dwa liniowe bary. Jeden z częścią sypialną, a drugi z otwartą przestrzenią dzienną. Skromny plan wykorzystuje prostą siatkę dla pomieszczeń mieszkalnych i do spania, aby umożliwić niezakłócone życie w środku. Proste przesunięcie dwóch prętów tworzy zadaszony taras z widokiem na wodę i zadaszony ganek przy wejściu. Jednocześnie zwiększają to prywatność zarówno głównej sypialni, jak i drugorzędnej łazienki. Ta zmiana w prętach i umiejscowienie domu również ukrywa widok wody po przybyciu na miejsce. Po wejściu do domu krajobraz i woda są odsłaniane przez okna wychodzące na las, a także szklaną ścianę z widokiem na jezioro.

Plan zwieńczono pozornie prostym dachem. Strukturalnie i formalnie odpowiada na rozległe opady śniegu, które mogą wystąpić w okolicy. Skromność jest widoczna w konstrukcyjnej koncepcji dachu przy użyciu ramowych i pokrytych kratownic w celu zwiększenia stabilności bocznej.  Wybór pojedynczego metalowego budynku został zainspirowany budynkami gospodarczymi w okolicy. Solidna ocynkowana specyfikacja, pozbawiona kolorów wykończeniowych, zwiększa wytrzymałość i odzwierciedla barwy krajobrazu i nieba przez cały dzień. We wnętrzu proste zastosowanie pomalowanej na biało płyty gipsowo-kartonowej i sklejki na dachu przedstawia schemat urządzenia architektonicznego, jednocześnie tworząc niezakłócone tło dla sztuki, widoków i światła słonecznego.

Lokalizacja: Bruce Peninsula, Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Architekt