Diabeg

Dualchas Architects Pierce Scourfield
Partnerzy

O inspiracji

Diabeg to minimalistyczna rezydencja położona w Torridon w Szkocji, zaprojektowana przez Dualchas Architects. Istniejące ruiny w tym miejscu były ostatnio zamieszkane w 1912 roku. Od tego czasu jeden koniec tej dawnej zagrody rozebrano. Zrujnowany koniec został załatany blachą falistą, a budynek służył jako schronienie dla owiec.

Projekt zaproponował nowe mieszkanie z 2 sypialniami podzielone na dwa skrzydła. Jedno skrzydło zawiera główną sypialnię, a drugie część dzienną i drugą sypialnię. Dwa skrzydła połączono bezramowym szklanym łącznikiem. Podstawą rozwiązania projektowego jest chęć zachowania formy i kolorystyki istniejącej ruiny na miejscu.

Skrzydło z główną sypialnią wykorzystuje istniejącą ruinę. Kamieniarkę naprawiono lub starannie rozebrano i odbudowano, w zależności od tego, która opcja była najbardziej ekonomiczna. Zardzewiały metalowy dach ruin zastąpiono nowym dachem pasującym do istniejącego koloru i tekstury. Skrzydło mieszkalne dokładnie odpowiada fragmentowi istniejącej ruiny i jest nieco przesunięte, aby umożliwić niezależne odczytanie obu skrzydeł. Bezramowe szklane ogniwo podkreśla rozłączenie i sprawia, że dom wygląda jak dwie odrębne formy ze szczytami. Skrzydło mieszkalne pokryto nieobrobionym modrzewiowym parawanem przeciwdeszczowym zarówno na ścianach, jak i na dachu, aby prezentować stonowany ton w przeciwieństwie do jasnego kamienia i rdzawoczerwonego dachu dawnej ruiny.

Lokalizacja: Torridon, Szkocja
Tekst: nowoczesna STODOŁA