Dusza Diethelm House

Modunita Architects Pinggera Martin
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Zabytkowa zabudowa Diethelm House

Diethelm House zlokalizowano w gminie Felsberg w Graubünden. Zasób historyczno-architektoniczny składa się z domu mieszkalnego wraz ze STODOŁĄ na siano. Kompleks zabudowań był z czasem rozbudowywany i uzupełniany o kilka dodatków.

Podstawową ideą projektu Diethelm House było wzbogacenie zabytkowej zabudowy, przy czym poprzednie dobudowy miały być wyburzone. Budynek mieszkalny całkowicie zachowano. Zachowano również kształt starej STODOŁY na siano, ale przedłużono ją o podstawowy kształt w kierunku kalenicy. Korpus łączący oba budynki rozebrano i powiększono o prostą konstrukcję drewnianą. Dzięki tej interwencji i prostej konstrukcji pośredniej główne budynki lepiej zaakcentowano i zachowano ich oryginalne cechy.

Diethelm House składa się z dwóch jednostek mieszkalnych. Z jednej strony stary budynek gospodarczy z budynkiem pośrednim, a z drugiej istniejący dom mieszkalny. Nie prowadzono jednak prac budowlanych na istniejącym budynku mieszkalnym. Ogród odegrał kluczową rolę w projekcie, wszystkie trzy elementy są na niego zorientowane.

Podział przestrzeni i budynków

STODOŁĘ podzielono na dwie kondygnacje. Wejście od ulicy prowadzi przez pierwsze piętro, gdzie znajdowała się dawna brama. Na tym piętrze znajduje się pokój gościnny, łazienka oraz pomieszczenie techniczne. Na piętrze znajduje się część dzienna budynku z kuchnią oraz drugi pokój z łazienką i garderobą. Z tego poziomu można dostać się na zadaszony taras w budynku pośrednim. Nad salonem znajduje się dodatkowe miejsce wypoczynkowe.

Stary mur z kamienia i istniejąca konstrukcja dachu STODOŁY były podstawowymi elementami w planowaniu projektu. Materiały te zakonserwowano, wyeksponowano i wzbogacano naturalnymi i surowymi materiałami. W ten sposób istniejąca konstrukcja została uzupełniona betonem licowym, litymi deskami modrzewiowymi, deskowaniem z ciemnego drewna i blachą miedzianą.

Lokalizacja: Felsberg, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

Pinggera Martin