Dimensions X Teslą wśród budownictwa mieszkaniowego

Partnerzy

O inspiracji

Dimensions X znani są na australijskim poletku architektonicznym jako firma zajmująca się prefabrykowanymi budynkami mieszkalnymi. Dimensions X planuje dostarczyć kupującym przyjazne dla planety prefabrykaty, które zaczynają się od bezproblemowych zakupów online. Takie to proste.

Oscar Martin – założyciel Dimensions X – budując swój dom w Bondi Beach, napotkał wiele pułapek tradycyjnego budownictwa. Uciążliwe opóźnienia, nieoczekiwane wydatki i nadmierne marnotrawstwo. Kiedy pewne elementy z prefabrykatów dotarły na miejsce, w ciągu jednego dnia były na swoim miejscu wieńcząc bryłę. Wówczas zaczął się zastanawiać, dlaczego reszta domu nie może być tak prosta. Nawiązał zatem współpracę z architektem Peterem Stutchbury.

Research rynku doprowadził do jednej konkluzji – wciąż brakowało zarówno efektywności energetycznej, jak i estetycznego wyglądu domów prefabrykowanych. I jak mówi jeden z założycieli Dimensions X: „Chcę robić to, co Tesla zrobiła dla samochodów, tylko z mieszkaniami”.

Dimensions X – pierwszy prototyp

Stutchbury i Martin, wraz z głównym architektem projektu Alejo De Achaval, zaprojektowali pierwszy prototyp, OM-1, o powierzchni około 613 stóp kwadratowych. Wykonano go z drewna klejonego krzyżowo (CLT), a zwieńczono płaskim dachem z okapami. Energooszczędne komponenty umożliwiają przystępność cenową w budowie, zakupie i użytkowaniu.

Ponieważ OM-1 jest zbudowany z CLT, mocnego i trwałego materiału, ma mniejszy niż przeciętny ślad węglowy. Dimensions X pominęli beton, zamiast tego stworzyli fundament przy użyciu materiału o nazwie Surefoot Footing, który pozwala kupującym umieścić projekt w zróżnicowanym terenie z minimalnymi zakłóceniami terenu.

Nawet po umieszczeniu domu nic nie jest osadzone w kamieniu. Można go obracać, usuwać ściany, zamieniać okna i drzwi, a także dodawać dodatkowe okapy na przykład do przechowywania. Możliwości tego prefabrykatu są nieograniczone. Czy tak wygląda nowoczesność?

Konfigurator – „wyklikaj” dom

Jak rozpocząć jednak tą podróż? „Mamy konfigurator online, w którym ludzie mogą budować domy i sprawdzać ceny w czasie rzeczywistym na podstawie podjętych decyzji”. Według architektów nieznane koszty stanowią jeden z głównych problemów w tradycyjnym budownictwie. Na stronie internetowej Dimensions X kupujący wybierają pożądane moduły i elementy, które odzwierciedlają ich indywidualne upodobania. Od długości i wielkości domu po orientację, wykończenia i rozmieszczenie drzwi i okien. Nie zapominajmy o szeregu dodatków środowiskowych, które oferuje firma. Paleta jest szeroka – od uli i basenów mineralnych po zbiorniki na wodę deszczową i kompostowanie. Ekologicznie imponujące.

Według Oscara Martina, po zakończeniu selekcji, dom może zostać zbudowany w ciągu sześciu tygodni, zanim zostanie wysłany bezpośrednio na miejsce projektu w celu montażu. Firma pracuje obecnie nad sposobem, aby jak najłatwiej było złożyć je lokalnemu konstruktorowi. Nie brak humoru Dimensions X. „Kręcimy przewodnik krok po kroku i mamy nadzieję, że te domy będą łatwe do zbudowania dla każdego budowniczego domu” – mówi Martin – „Prawie jak mebel z Ikei!”.

Lokalizacja: Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA