Czarna jak smoła

Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Na brzegu morza, pomiędzy sosnami, stanął dom. Dom nietypowy, bo składający się z trzech małych, pozornie oddzielnych budynków. Ich fasada jest wykonana z wypalanego drewna a dwuspadowe dachy mają jasnozielony kolor.

Wioska rybacka

Dom stoi na spokojnym końcu drogi, niezbyt gęsto zabudowanym terenie. Budynek otoczony jest starymi sosnami. Mimo, że okolica jest spokojna, ceniący sobie prywatność właściciele zadbali, aby od strony ulicy było bardzo mało okien. Funkcjonalnie po tej samej stronie ustawiono garaż, a drzwi frontowe ukryto w kącie między dwiema nieco większymi bryłami.

Drzwi do morza

Podchodząc do miejsca w którym znajdują się drzwi wejściowe, można mieć wrażenie zagłębiania się w ciemność wywołaną opalanym drewnem na elewacji po obu stronach. Ciemność zamyka otoczenie i buduje dostrzegalną ciszę. Gdy drzwi się otwierają, otwiera się też widok. Piękny archipelag obejmuje całe wnętrze. Za przesuwanymi szklanymi drzwiami schody tarasowe prowadzą do sitowia. Każdy pokój w domu ma widok na morze.

Pod mikroskopem natury

Przedsionek to komfortowo niska przestrzeń, dająca poczucie ludzkiej skali i bezpieczeństwa. Z holu sufit wznosi się wyżej do jadalni. Jadalnię i salon oddziela kominek, a za salonem rozciąga się panoramiczny widok na nabrzeże. Wokół kominka jest kilka schodków w dół prowadzących do salonu. Skala pokoju i wykorzystane w nim meble dają wrażenie subtelnego „kurczenia się”, przestrzeń się powiększa, widok się przybliża, jakbyś był pod mikroskopem natury.

Za masywnymi przesuwanymi drzwiami salonu, znajdują się dwupoziomowe schody prowadzące do głównej sypialni. U szczytu schodów ciepło drewna błyskawicznie zmienia atmosferę. Łóżko jest schowane za dwiema ściankami działowymi, z których jedna jest stalowa, a druga drewniana. W głównej sypialni można sięgnąć sufitu, okna są  dość niskie. Główna sypialnia znajduje się w zupełnie innej części domu niż pozostałe sypialnie i zdaje się być całkowicie odcięta od reszty domu poprzez ogromne przesuwane drzwi.

Z sauny wprost do morza

W dół schodów, pod główną sypialnią, znajduje się główna łazienka w domu. Schodząc do garderoby, wnętrze przechodzi do kojącej cementowej jaskini, w której znajduje się wanna i sauna. Sama sauna wykonana jest z ciemnego drewna i wywołuje relaksującą atmosferę. Od ciepła sauny przez taras prowadzi ścieżka, zachęcająca do kąpieli w chłodnym Bałtyku.

Lokalizacja: Pyhtää, Finlandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA