Dom na Gotlandii

ETAT ARKITEKTER Rasmus Norlander
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Dom na Gotlandii to wakacyjna posiadłość dla czteroosobowej rodziny, położona na południe od Visby. Przyrodę wyspy tworzy surowy klimat i wapienne gleby, wśród których dominują ukwiecone łąki i niskie krzewy jałowca. Kultura Gotlandii jest głęboko zakorzeniona w tradycyjnej hodowli owiec i lokalnym rzemiośle, z tradycją budowania prostych i solidnych kamiennych domów z silną obecnością materiałów.

Dom na Gotlandii zaprojektowano jako wyraźnie współczesny budynek w dialogu z otaczającą przyrodą i lokalną tradycją budowlaną. Materiały budowlane wybrano zgodnie z ich obecnością, trwałością i zdolnością do starzenia się w piękny sposób. Budynek skierowano w kierunku zachodnim, zwrócony w stronę dużej kwitnącej łąki od zachodu i pola pasącego się bydła od północy. Od południa i wschodu teren otoczono drzewami i niskimi krzewami, co nadaje mu ustronny charakter.

Wnętrze oddzielone od dachu półścianami definiuje każdą przestrzeń i nadaje jej innego charakteru. Budynek wykonano z pustaków z betonu lekkiego i otynkowanego, pokryty dachem drewnianym tzw. faltak. Wnętrze składa się z betonowej podłogi i otynkowanych ścian połączonych z drewnianymi powierzchniami – i przesuwanymi drzwiami – w kolorze jesionu. Okna, okna przesuwne i drzwi zewnętrzne wykonane są ze szwedzkiej sosny północnej.

Lokalizacja: Gotlandia, Szwecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA