Ten dom stoi na krawędzi góry w maleńkiej wsi Mníšek w czeskiej części pasma górskiego Rudawy. Stąd do niemieckiej granicy jest zaledwie 1 km, więc panoramiczne widoki ciągną się w kierunku obu państw.
Z myślą o warunkach
Warunki klimatyczne, jakie panują w tej okolicy, są zdominowane przez silne wiatry, co nikogo nie zaskakuje, biorąc pod uwagę wysokość 750 m.n.p.m. i odsłonięte położenie samej działki. Wszystkie te aspekty wzięli pod uwagę architekci z firmy Stempel & Tesar Architects, projektując ten górski dom o powierzchni 245 m².
Budynek ma tradycyjny kształt. To dwa piętra z dwuspadowym dachem, a konstrukcja ułożona jest równolegle do drogi. Projekt obejmował też stworzenie garażu na dwa samochody. Dach garażu jest płaski, a jego część osłania też przejście do drzwi frontowych. Dzięki doskonałemu ułożeniu domu, przestrzenie dzienne otwierają się na otaczające budynek widoki, a duże przeszklenia wprowadzają do wnętrza ogromną ilość dziennego światła. Lokalna droga dojazdowa ciągnie się wzdłuż północnej granicy domu, więc najpiękniejsze widoki można podziwiać od strony południowej. Te wszystkie elementy działki i projektu przekładają się na rozkład wnętrza. Ogromny salon otwiera się na piękne otoczenie dzięki ogromnym oknom, które ciągną się od podłogi aż po sufit.
Letnie serce domu
Krótki sezon letni zainspirował architektów do stworzenia także ogrodu zimowego. To osłonięty taras znajdujący się w części centralnej, do którego można wejść z salonu i jadalni. Dzięki dużym, przesuwnym drzwiom, przestrzeń tę można całkowicie otworzyć w ciepłe dni, dzięki czemu miejsce to staje się „letnim” sercem domu. Tuż obok ogrodu zimowego znajdują się schody, które prowadzą na wyższy poziom budynku.
Choć we wnętrzu tej nowoczesnej STODOŁY dominuje drewno oraz jasne kolory, z zewnątrz budynek jest zupełnie inny. Elewacja to ciemne, drewniane deski, które są typowe dla tego regionu. Oryginalny odcień drewna chroni miejscami specjalna powłoka ochronna, a czarna barwa desek została uzyskana w sposób ekologiczny, poprzez wypalanie drewna, zamiast jego lakierowania. Dach przykryto tradycyjną dachówką ceramiczną w kolorze szarości i prostym, nowoczesnym kształcie.
Nowoczesność na równi z tradycją
nowoczesna STODOŁA uzyskała odpowiednie certyfikacje budynku pasywnego, co oznacza, że wymaga minimalnej ilości energii, choć znajduje się w ekstremalnej lokalizacji. Takie właściwości udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, które pozwalają kontrolować wentylację we wszystkich pomieszczeniach, wprowadzeniu pompy ciepła oraz różnych systemów automatycznych, które pomagają w obsłudze całego budynku. Przy tym, architekci spełnili warunek podstawowy, czyli zachowali prostą, racjonalną formę domu. To wspaniały przykład połączenia nowoczesności z tradycją oraz dowód na to, że dom pasywny może mieć duże okna.
Ogród pod opieką systemu Grenton Smart Home
Aby w pełni wykorzystać pasywność budynku, warto by było zainwestować w system smart home, który połączy każde urządzenie w domu w jeden, działający system. System Grenton połączy pompę ciepła, różne systemy wentylacji i inne urządzenia. Dzięki temu właściciel będzie miał każdy parametr domu pod kontrolą. Mało tego, będzie mógł sterować swoim domem poza nim. Przy integracji z czujnikiem wilgotności gleby lokatorzy nie będą musieli pamiętać o odpowiednim podlewaniu ogrodu, system wykona to za nich.
Lokalizacja: Czechy
Tekst: nowoczesna STODOŁA