Dom na Tasmanii – elastyczny i zrównoważony

Architect George MAX COMBI
Partnerzy

O inspiracji

Dom na Tasmanii to nowe, małe mieszkanie stworzone jako współczesna interpretacja tradycyjnej australijskiej „chatki”. Projekt studia architektonicznego Architect George ukończono w 2021 roku. Od tego czasu australijski krajobraz zdobią dwie nowoczesne STODOŁY w czerwonym anturażu.

Dom na Tasmanii – dualizm STODOŁOWY

Dwie nowoczesne STODOŁY składające się na Dom na Tasmanii zainspirowano rodzimymi skromnymi domami otaczającymi senną, nadmorską okolicę. Bryły mieszczą dwie sypialnie i dwie łazienki dla dwojga kreatywnych właścicieli. Położony na obrzeżach Hobart, kompaktowy dom ma niecałe 90m2 powierzchni. Zaprojektowany tak, by wykorzystać piękne aspekty terenu oraz widoki niczym obrazy, które łapią przeszklenia.

Zadaniem architektów było stworzenie wyjątkowego, taniego domu. Kluczowym było zlokalizowanie projektu tak, by maksymalnie wykorzystywał piękno miejsca i odległe widoki na górę Kunanyi. Właściciele nie chcieli domu o dużym metrażu, który de facto przewyższałby ich potrzeby. Założeniem funkcjonalnym było stworzenie elastycznego, zrównoważonego domu z dwiema sypialniami, dwiema łazienkami i obszarami na zewnątrz z widokiem na wodę.

Technikalia

Dom na Tasmanii wyposażono w duży zbiornik na wodę deszczową, dzięki czemu jest całkowicie samowystarczalny. Dom zaprojektowany pasywnie nie polega na sztucznym ogrzewaniu lub chłodzeniu. W całym budynku zastosowano podwójne szyby i najwyższej jakości izolację. Z wyjątkiem niewielkiej ilości energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania i oświetlenia LED, dom nie polega na sieci.

Lokalizacja: Hobart, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA