Dom ze STODOŁĄ

Machar & Teichman Peter Fabo
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Dom ze STODOŁĄ został zbudowany na wzór starszej zagrody w małej wsi Staré Bříště na Wysoczynie. Budynki stoją na skraju skarpy opadającej do stawów.

Konstrukcje wykonał miejscowy rzemieślnik według prostej dokumentacji projektowej. Mur ceramiczny bez dodatkowego ocieplenia otynkowano ręcznie malowanym tynkiem sztukatorskim. Okna osadzone są w oprawkach z drewna modrzewiowego. Drewniana kratownica jest osłonięta blachą tytanowo-cynkową. Prosty murowany dom posiada zadaszony dziedziniec wzdłuż południowo-zachodniej elewacji. Nawis dachu natomiast osłania wejście usytuowane mniej więcej pośrodku konstrukcji.

Przeszklony pas wejściowy z widokiem na staw dzieli parter na część dzienną i nocną. Główna część dzienna z kuchnią jest częściowo otwarta na dach. Dominującym elementem w salonie jest duży kominek. Fragmenty otaczającego krajobrazu „wchodzą” do wnętrza przez duże niepodzielone okna. Łazienka i sypialnia rodziców dostępne są z korytarza na parterze. Centralnym punktem domu jest klatka schodowa, która łączy parter z galerią na piętrze. Korytarz daje dostęp natomiast do dwóch kolejnych pokoi. Ponadto dodatkowe pomieszczenia techniczne znajdują się w piwnicy, ogrzewanie zapewniają kotły na pelety. Z piwnicą łączy się również sklepione pomieszczenie zaprojektowane przez samego właściciela.

Dodatkowo, bardziej „skromny” budynek gospodarczy pełni funkcję garażu oraz podręcznego magazynu. We wnętrzu, jak i na zewnątrz, architekci połączyli biały tynk z drewnem modrzewiowym i dębowym. „Wizualny spokój nie konkuruje z krajobrazem” – wyjaśniają.

Lokalizacja: Staré Bříště, Wysoczyna
Tekst: nowoczesna STODOŁA