Domek letniskowy na Kaszubach

WT ARCHITECTURE GID STUDIO
Kategorie: Domy wypoczynkowe
Partnerzy

O inspiracji

Natura i kontekst, to one miały największy wpływ na formę domku letniskowego na Kaszubach.

Inwestor zwrócił się z prośbą zagospodarowania działki położonej wśród dzikich łąk, na skraju lasu, z naturalnym spadkiem w kierunku jeziora. Prośba dotyczyła zagospodarowania działki w sposób nieingerujący w krajobraz. W sposób łączący człowieka z przyrodą. Stąd m.in. decyzja o posadowieniu budynku na słupach, czy lokalizacja budynku gospodarczego w głębi działki, skrytego pośród pagórkowatego ukształtowania terenu i wysokich traw.

Projekt czerpie z walorów tradycyjnej architektury Kaszub. Zastosowano dwuspadowy dach o symetrycznym kącie nachylenia, jednolitą kolorystykę elewacji oraz pokrycia dachowego. Kontrast wnęk okiennych i elewacji oraz forma zadaszenia wejść do budynku przywodzą na myśl elementy klasycznych domów kaszubskich.Ciemny kolor deski elewacyjnej udaje się uzyskać japońską metodą wypalania drewna Shou Sugi Ban marki Degmeda.

Zarówno przeszklenie domku letniskowego, jak i przeszklenie sauny w budynku gospodarczym stanowią ekrany wypełnione naturą – ścianą lasu oraz taflą wody jeziora, widocznego spomiędzy drzew. Całość zaprojektowano w technologii szkieletowej.

Dostawca elewacji: Degmeda
Lokalizacja: Kaszuby, Polska
Powierzchnia: 46,9 m2
Data realizacji: 04/2021
Wizualizacje: GID Studio