EFC Cabin

ANDRÉS GARCÍA LACHNER
Partnerzy

O inspiracji

EFC cabin to pełna szacunku, architektoniczna interwencja w krajobraz chłodnych i mglistych gór Dota na Kostaryce. Domek stanął na wzgórzu otoczonym lasem dębowym, który stał się pięknym tłem dla tego projektu.
Kluczem do pracy architektów były tutejsze widoki, krajobrazy, orientacja działki, wiatry oraz tzw. punkty dostępu. EFC jest więc odpowiedzią na analizę stereotomoii i tektoniki. Projekt skupia się na centralnym elemencie, który mieści przestrzenie służebne, niezbędne do właściwego funkcjonowania domu: kuchnię, łazienki oraz pralnię. To seria „mokrych przestrzeni”, która tworzy rdzeń domu w taki sposób, by efektywnie można było wykorzystać zasoby i instalacje, uwalniając jednocześnie więcej przestrzeni w budynku o niewielkiej powierzchni 124 m2.Projekt integruje otoczenie zewnętrzne z wnętrzem domu, łącząc je tak, by zatrzeć granice i pozwalając przenikać przyrodzie do środka, nie tylko dzięki dużym przeszkleniom, ale też naturalnym materiałom.
Obok przestrzeni funkcjonalnych architekci zaplanowali salon, jadalnię oraz sypialnie. Pomieszczenia skierowane są na dwie strony domku tak, by część z nich otwierała się na dolinę i góry, a strona przeciwna wychodzi na dębowy las. Wnętrze jest otwarte, lekkie i jasne. Odpowiednie połączenie materiałów daje efekt ciepły i przytulny, nawet jeśli na zewnątrz temperatura jest znacznie niższa niż w środku.
To projekt, który doskonale odnajduje się w swym trudnym i surowym otoczeniu, tworząc harmonijny kontrast między zimnem i ciepłem, oraz przyrodą i dziełem człowieka. I takie właśnie były zamierzenia architektów.

Lokalizacja: Jardín, Kostaryka
Tekst: nowoczesna STODOŁA