Egg Chair

COUCHPOTATOCOMPANY
Partnerzy

O inspiracji

Był rok 1958. Wówczas 56-letni kopenhaski architekt i projektant wnętrz – Arne Jacobsen, miał już na swoim koncie wiele docenianych projektów, był dojrzałym artystą o ugruntowanej pozycji w środowisku duńskich designerów.Projekt fotela powstał na zlecenie. Był częścią większego przedsięwzięcia. Jacobsen miał zaprojektować hol oraz recepcję Hotelu SAS Royal w Kopenhadze. Prosto, modernistycznie i funkcjonalnie – takie były wstępne zamierzenia. Początkowo forma wykonana została z gipsu, niczym designerska rzeźba powstawała w czterech ścianach pracowni, czyli przydomowego garażu artysty. To tu właśnie narodził się oryginalny i śmiały jak na te czasy pomysł na krzesło inspirowane kształtem… jajka.

Innowacyjny był nie tylko design ale i technika wykonania mebla. Pod obiciem krzesła Jacobsen umieścił solidny, mocny szkielet wykonany z pianki, całość umieszczając na aluminiowej czteronożnej podstawie. Koncepcja ta stała się inspiracją dla przyszłych pokoleń projektantów na całym świecie.

Tapicerki krzeseł „Egg” spotkać można w wielu odsłonach: kolorach, wzorach i materiałach. Każdy znajdzie tu coś odpowiedniego do swojego wnętrza. Oryginalne krzesła dostać można tylko od jednego producenta. Jest nim duńska firma Fritz Hansen.

Projektant: Arne Jacobsen
Rok: 1958
Producent: Fritz Hansen
Foto: couchpotatocompany
Tekst: Paula Ratkiewicz / domideco