Fasady wentylowane z materiałami Cedral

Cedral

Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Elewacje wentylowane – dlaczego sprawdzają się w budynkach typu nowoczesna STODOŁA?

Wentylacja systemu elewacyjnego umożliwia ścianom „oddychanie”, a to z kolei zapobiega zbieraniu się wilgoci i korzystnie wpływa na izolację termiczną budynku. Niebagatelną rolę odgrywa także wykończenie elewacji. Powinny to być materiały, które dodatkowo wpłyną na jakość fasad wentylowanych, takie deski elewacyjne z włókno-cementu Cedral.

Dlaczego to właśnie w nowoczesnych STODOŁACH tak popularne są fasady wentylowane? Może dlatego, że świetnie zdawały egzamin w typowych budynkach gospodarczych, do których tradycji nawiązują? Ten typ budynków dotarł do nas z Norwegii. Już kilka wieków temu obserwowano tam, jak zjawiska atmosferyczne wpływają na drewniane budynki. Głównym problemem była wilgoć, która nie miała jak odparować, powodowała gnicie drewna, jego próchnienie, ataki szkodników. Szczególnie w budynkach gospodarczych, w których przechowywano ziarno i paszę dla zwierząt, powodowało to straty.

Technika „STODOŁOWA”

Rozwiązaniem tych problemów okazała się tzw. technika stodołowa z otwartymi spoinami (nazwa stąd, że najczęściej stosowaną właśnie na stodołach). W górnej i dolnej części okładziny drewnianej wycinano otwory, umożliwiające odprowadzanie wody i odparowanie wilgoci. Technika okazała się skuteczna.

Jeśli chodzi o współczesne budownictwo, to pierwszym wysokim budynkiem z fasadą wentylowaną jest zbudowany w 1952 roku 30-piętrowy gmach firmy Alcoa w Pittsburghu. Zastosowano wklęsłe płyty, by chroniły ściany budynku przed wnikaniem wody. Było to pierwotnie podstawowe zadanie fasad wentylowanych – w krajach anglosaskich nazywa się je wręcz okładziną przeciwdeszczową.

Elewacje wentylowane dziś

Stosowanie szczeliny wentylacyjne pomiędzy płytami elewacyjnymi a ścianą budynku, umożliwia „oddychanie” ścian, co poprawia ich izolację. Ściany się nie przegrzewają podczas upałów, a w chłodne dni nie zbiera się w nich wilgoć. Fasady wentylowane można stosować zarówno w nowo powstających budynkach, jak i termomodernizowanych.

Najważniejsze zalety fasad wentylowanych
  • Przestrzeń powietrzna między panelami elewacyjnym a izolacją termiczną pozwala na odprowadzanie wilgoci.
  • Ściany są chronione przed trudnymi warunkami zewnętrznymi.
  • System fasad wentylowanych wspomaga regulację wilgotności w pomieszczeniach. To wpływa pozytywnie na mikroklimat we wnętrzach oraz trwałość budynku.
  • Fasady wentylowane zabezpieczają budynek przed wychłodzeniem zimą, a latem przed przegrzaniem.
  • Systemy elewacji wentylowanych to także dodatkowa izolacja akustyczna. Okładzina zewnętrzna oraz pustka powietrzna stanowią bardzo skuteczną barierę przed hałasem z zewnątrz.
Specjalnie na fasady

By zalety fasad można było w pełni odczuć, należy zadbać o odpowiednie materiały wykończeniowe. Na rynku są elewacje dedykowane fasadom wentylowanym. To m.in. deski elewacyjne z włókno-cementu marki Cedral. Co ciekawe, mają one wysoką trwałość włókno-cementu, a jednocześnie do złudzenia przypominają drewno. Jest to produkt wykonany z naturalnych i neutralnych dla zdrowia surowców.

Najważniejsze zalety desek z włókno-cementu:

  • Chronią dom przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Są niepalne (klasa ogniowa A2-s1,d0).
  • Łatwe w obróbce i szybkie w montażu.
  • Duży wybór wzornictwa desek włókno-cementowych Cedral pozwala zaprojektować ciekawą elewację, wyglądem do złudzenia przypominającą drewno.
  • Deski elewacyjne Cedral nie wymagają konserwacji, impregnacji, w przypadku zabrudzenia wystarczy je umyć wodą z delikatnym detergentem.
  • Mają wysoką odporność na czynniki biologiczne (pleśń, gnicie, owady)
  • Posiadają wyjątkowo trwałe kolory, które nie zmieniają się pod wpływem promieni słonecznych czy wysokiej temperatury.
Wykończenie warte szczególnej uwagi

Bryła nowoczesnej STODOŁY charakteryzuje się prostą formą. Duże przeszklenia, dwuspadzisty dach, budynek przypominający kształtem typową stodołę… By tę prostą bryłę uatrakcyjnić, należy dobrać efektowne, ciekawe materiały wykończeniowe na elewację. Deski z włókno-cementu to ponad 30 kolorów do wyboru, dwie faktury powierzchni: o strukturze drewna cedrowego lub gładka. Jest także możliwość łączenia różnych kolorów, formatów, układania desek w pionie czy w poziomie. Deski elewacyjne Cedral to dobry wybór na nowoczesną STODOŁĘ!
Więcej informacji o materiałach Cedral znajdą Państwo w zakładce firmy oraz na Instagramie i Facebooku, zapraszamy!

Partner

Cedral