Odbudowa domu zniszczonego po trzęsieniu ziemi

Kategorie: Wnętrza
Partnerzy

O inspiracji

Fendalton House to dom, który stoi w nowozelandzkim Christchurch.

W 2011 roku region ten nawiedziło mocne trzęsienie ziemi, w którym poważnie ucierpiał też dom wybudowany w tym miejscu w latach 1910. Jego odbudową zajęła się firma Patterson Associates Architects, tworząc nowoczesny, dwupoziomowy bungalow, który nie tylko przyciąga uwagę, ale też oddaje hołd pamięci dawnego domostwa.Projekt Fendalton to studium miłości i wspomnień, które przez lata towarzyszyły mieszkańcom tego domu. Od ponad trzydziestu lat mieszkała tu para emerytów, odwiedzana często przez dzieci i wnuków. Właściciele chcieli, by nowy projekt, który miał powstać dokładnie w miejscu zniszczonego budynku, przypominał im przeżyte w tym miejscu lata, ale uwzględniał śmiałą, współczesną myśl architektoniczną, stając się nową interpretacją tego, co kiedyś było ich rodzinnym domem.

Architekci stworzyli więc odważny projekt z oknami ciągnącymi się od podłogi aż po sufit i uwzględnili w nim istniejący tu wcześniej ogród, który stał się częścią nowego projektu. Nowy dom wzmacnia i celebruje swe relacje z najbliższym otoczeniem, które dzięki dużym przeszkleniom staje się częścią wnętrza. W nowym projekcie salon i kuchnia znajdują się na parterze w swych oryginalnych lokalizacjach, ale zyskują zupełnie nowych charakter i hierarchię. Dwa skrzydła domu łączy klatka schodowa ze spiralnymi schodami, a dwa poziomy obsługuje teraz winda pasażerska. Na piętrze powstały nowe cztery sypialnie i dwie łazienki. Cały dom ma powierzchnię  330 m2.

Projekt zyskał duże uznanie i znalazł się na okładce „Home Magazine”, wygrywając nie tylko regionalny konkurs architektoniczny, ale znajdując się na liście 100 najlepszych domów w Nowej Zelandii.

Lokalizacja: Nowa Zelandia
Tekst: nowoczesna STODOŁA