Flat House

OSKAR PROCTOR
Partnerzy

O inspiracji

“Flat House”, czyli Płaski dom”, powstał na farmie Margent w Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje się wiejski ośrodek badawczo-rozwojowy, wytwarzający bioplastik z lnu i konopi.

Ten dom z trzema sypialniami, o powierzchni w sumie 100 m², przełamuje stereotypy i opiera się na niezwykle niskoemisyjnym, nowatorskim projekcie. Budynek został zaprojektowany jako prototyp prefabrykowanego, zrównoważonego domu o konstrukcji opartej na elementach z konopi. Architekci oraz inżynierowie współpracowali tu blisko ze sobą, by stworzyć prefabrykowany panel wypełniony konopiami uprawianymi na farmie na powierzchni blisko 9 hektarów. Wszystkie elementy połączono na miejscu, a wystarczyły na to zaledwie dwa dni.
Pomysł stworzenia projektu „Flat House” doprowadził też do powołania organizacji badawczej o nazwie „Material Cultures”, która bada użyteczność naturalnych materiałów w kontekście budowy z prefabrykowanych materiałów.

„Flat House” składa się z serii połączonych ze sobą przestrzeni, które znacznie się od siebie różnią. Od otwartego, dużego pomieszczenia w typie cieplarni przechodzimy do przytulnego salonu o podwójnej wysokości, skąd z kolei przenosimy się na dwa poziomy sypialni.

Firma Practice Architecture ściśle współpracowała z przedstawicielami Farmy Margent, by najpierw znaleźć miejsce na ten projekt, a następnie go rozwinąć. Nowy budynek powstał na bazie pozwolenia tymczasowego, w miejscu dawnej STODOŁY. Początkowa współpraca przerodziła się w coś więcej, a jej efektem jest nowatorski produkt, którym jest panel elewacyjny z włókna konopi, który po raz pierwszy został wykorzystany właśnie w tym projekcie.

Lokalizacja: Wielka Brytania
Tekst: nowoczesna STODOŁA