Florins 114

Philipp Baumhauer Architects Ruedi Walti
Partnerzy

O inspiracji

Klasyczny wiejski dom w szwajcarskiej wiosce Florins odnowiono i przebudowano przez Philipp Baumhauer Architects z szacunkiem dla istniejącej już konstrukcji. Składa się z części mieszkalnej zwróconej w stronę centrum wsi oraz części rolniczej oddalonej od drogi.

Budynek całkowicie odnowiono. Dodano również dodatkową powierzchnię mieszkalną. Najpierw usunięto podłogę tylnej części domu ze stodołą. Następnie w istniejącą kamienną ramę wstawiono trzypoziomową, niezależną konstrukcyjnie drewnianą konstrukcję, która wyróżnia się na zewnętrznej elewacji jako duża drewniana bryła. Projekt pozwala zachować czytelność historycznej dużej kubatury STODOŁY pomimo zmian. Dwukondygnacyjny salon rozciąga się aż do dachu wstawionej konstrukcji, której wewnętrzne powierzchnie obito drewnem modrzewiowym. Cztery dodatkowe pomieszczenia, które również powstały w obrębie starej STODOŁY, stanowią dwupoziomowe rzeźbiarskie przejście do dawnych pomieszczeń mieszkalnych.

Widoki są otwarte przez cały dom wzdłuż jego osi podłużnej, a duże przesuwne szklane drzwi na balkon rozciągają widok na góry Engadyny. Typowy lokalny motyw głębokich otworów okiennych w grubych ścianach zewnętrznych został przejęty i wyolbrzymiony, co wskazuje na zmiany wewnątrz. Te kilka dużych otworów okiennych dzięki ostrym detalom wyróżnia się na tle istniejącej architektury. Nawiązując do zabytkowych STODÓŁ w pobliżu, na elewację wybrano surowe, surowe deski modrzewiowe. Trwający proces starzenia się drewna pomaga projektowi wpasować się w zabudowę otoczenia.

Lokalizacja: Florins, Szwajcaria
Tekst: nowoczesna STODOŁA