FRIENDS LAB. A house

AMPS Arquitectura y Diseño Imagen Subliminal
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Na farmie w pięknym hrabstwie Hampshire w Anglii powstał niezwykły dom dla przyjaciół i rodziny o nazwie FRIENDS LAB. A house. Jak życzyli sobie właściciele, dom ten miał być wiejską chatą, która miała powstać w pobliżu ich głównego domu po to, by ich najbliżsi mogli spędzać w nim sporo czasu. Projekt opracowali architekci z firmy AMPS Arquitectura y Diseño, którzy rozpoczęli swą pracę od czegoś bardziej klasycznego – typowych stajni i STODÓŁ z dwuspadowym dachem. Od wstępnych założeń przeszli jednak do nowoczesnej interpretacji tradycyjnej formy. Ich głównym założeniem było naturalne dopasowanie projektu do okolicy oraz otwarcie budynku na piękne widoki lasów i pól.

Prefabrykowany FRIENDS LAB. A house

Projekt domu bazuje na prefabrykowanej metodzie budowlanej, zwanej CLT. Wykorzystuje się w niej panele z drewna klejonego krzyżowo. Całość delikatnie osiadła w krajobrazie, pozwalając mu przejąć wiodącą rolę. Prawie całej długości budynek ma dwuspadowy dach, a wyjątkiem jest jedynie część nad salonem, który poprzez duże przeszklenia otwiera się w kierunku południowym. Wnętrze domu jest całkowitym zaprzeczeniem jego zewnętrznego, ciemnego wyglądu. Całość jest jasna nie tylko ze względu na wybraną paletę materiałów, ale też dzięki dużym, przesuwnym drzwiom, które otwierają się na małe tarasy, działające jak „prywatne wyspy” zakotwiczone w świecie zewnętrznym.

Różnice w wysokości

Dom został zaprojektowany jako budynek częściowo dwupoziomowy. Niższe przestrzenie mają wysokość 2,2 metrów, co oznacza, że niejedna osoba może dotknąć sufitu ręką. W większości pomieszczeń przestrzeń jest jednak wysoka, przestronna i skąpana w naturalnym świetle. W budynku powstały dwie sypialnie główne – od wschodu i zachodu. Charakteryzuje je atmosfera spokoju i ciszy, co podkreśla także przestrzeń przeznaczona do medytacji, stworzona w każdej z obu sypialni. Większość umeblowania wykonano tu z hiszpańskiej odmiany orzecha.

Dwie pozostałe sypialnie przeznaczone są dla dzieci i to do nich dopasowane są ich wnętrza. Widoczna jest tu zabawa z wysokością, a w jednej z sypialni powstało nawet „sztuczne drzewo”, które zamienia się w dwie platformy do spania, znajdujące się nad dwoma stołami. Cały dom to projekt, który bez wątpienia można uznać za nowoczesną STODOŁĘ, doskonale osadzoną w swoim naturalnym krajobrazie. Tu zieleń wygrywa z czernią.

Lokalizacja: Hampshire, Anglia
Tekst: nowoczesna STODOŁA