Galeria rzeźb

YIANNIS HADJIASLANIS
Partnerzy

O inspiracji

Pomiędzy drzewkami oliwnymi, oleandrami i cyprysami na działce o powierzchni 4 tysięcy m2 powstał nowy warsztat malarza i rzeźbiarza o nazwisku Alexandros Liapis. Ten niezwykły budynek znajduje się w Grecji, zaledwie kilka metrów od domu artysty, który stoi w pobliżu pięknego miasta Dilesi. Nowa galeria rzeźb, w której prezentowane są dzieła właściciela, idealnie łączy się z tutejszym krajobrazem, ale głównym celem projektu było stworzenie takiej przestrzeni, która będzie plastyczna i ekonomiczna, ale zachowa „greckiego ducha”.

Nowa budowla składa się z betonowej skorupy i cegły. Budowana była w trzech etapach. Architekt zastosował też nieśmiertelny element greckiej architektury, czyli zaokrąglony sufit, który tworzy wrażenie dużej „celi” i świetnie współgra ze stojącym obok domem artysty.

Budynek usytuowany jest w osi północ – południe i podzielony jest na trzy strefy. Pierwsza z nich to balkon po stronie południowej, kolejna to warsztat właściciela i trzecia to część północna, która służy również jako magazyn. Dwa poziomy łączą proste, oryginalne schody, które niejednokrotnie służą też jako miejsce do ekspozycji prac artysty.

Powierzchnia zabudowy: 75m²
Lokalizacja: Grecja
Tekst: nowoczesna STODOŁA