Mały domek w Waszyngtonie podkreśla spokój Zachodniego Wybrzeża

Kategorie: Domy 35-70 m2
Partnerzy

O inspiracji

Handcrafted Hideaway to dom o powierzchni niecałych 25m2, który zaprojektowali i zbudowali Elizabeth i Matt Impola z Handcrafted Movement, znajduje się na posiadłości w Battle Ground w stanie Waszyngton, z wysokimi drzewami, dużym pastwiskiem i obfitą przyrodą.

Na pierwszy rzut oka

Niebiesko-biały maleńki domek położony jest zaledwie 35 minut od centrum Portland i około kilometra dalej od głównej ulicy Battle Ground. „Otaczają nas kawiarnie, restauracje i liczne szlaki turystyczne, wodospad Molton Falls i park stanowy Battle Ground Lake” – mówi Elizabeth.

Owinięty bocznicą zakładkową w dolnej części i bocznicą z desek i listew w górnej części, dom wyróżnia się masywną podstawą i niestandardową markizą z cedru. „Ponieważ ten dom znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku, gdzie pada ulewny deszcz, zastosowaliśmy trwalszy materiał w dolnej, zewnętrznej części” – mówi Matt. „Cedrowa markiza zasłania francuskie drzwi przy wejściu i zapewnia osłonę dla wchodzących i wychodzących gości. Cedr to jeden z naszych ulubionych gatunków drewna”.

Wnętrze jest równie ważne

Jednym z głównych celów Matta i Elizabeth było to, aby kuchnia była wygodna i funkcjonalna, jak kuchnia o standardowych wymiarach. „Zlew umieszczono pod dużym oknem, które wypełnia pomieszczenie dużą ilością naturalnego światła” – mówi Elizabeth. Do kuchni przylega jadalnia, która może pomieścić nawet cztery osoby, które wygodnie siedzą na wbudowanej drewnianej ławce. Stół pełni funkcję wielofunkcyjnej przestrzeni, która może służyć również jako stanowisko pracy. „Jest nawet wbudowana komora ładująca z gniazdami USB-C” – mówi Matt. „Pokoje w małych domach muszą pełnić różne funkcje”.

Elizabeth i Matt wyposażyli salon maleńkiego domku w sięgający od podłogi do sufitu ceglany kominek. Oddziela on pokój od sypialni na parterze. „Elizabeth nalegała na użycie cienkiej cegły ceramicznej, która nadaje autentyczną głębię i teksturę” – mówi Matt.

Po obu stronach kominka para zainstalowała skośne drzwiczki z desek i listew, które zamykają sypialnię, gdy potrzebna jest prywatność. Kiedy drzwi są otwarte, kominek tworzy efekt unoszenia się. Kiedy są zamknięte, miętowo-zielone drzwi nadają przestrzeni dziennej zainteresowania, koloru i tekstury. „Ukryliśmy sypialnię na dole za kominkiem. Wszyscy nasi goście są zaskoczeni, gdy otwierają sekretne, przypominające ścianę drzwi, aby odsłonić przytulną sypialnię” – mówi Elizabeth.

W sypialni sklepiony sufit z półką na styku ścian i sufitu tworzy wrażenie lekkości. „Sufit i półka na książki dają poczucie fantazji” – mówi Elizabeth. „Półka na książki służy również jako bardzo potrzebne miejsce do przechowywania”.

Według Elizabeth i Matta najlepszą rzeczą w projektowaniu i budowaniu małego domu jest kwestionowanie status quo. „Istnieje amerykański ideał, że większe jest lepsze” – mówi Matt. „Tworzenie małych przestrzeni, które są piękne, funkcjonalne i celowe, jest o wiele bardziej satysfakcjonujące niż budowanie typowego, rozległego domu o powierzchni 300m2. Mniejsze przestrzenie dają ludziom niedrogie, wydajne opcje mieszkaniowe – a to daje im godność”.