Hepburn Springs House

Telha Clarke Lynton Crabb
Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Wychodzące poza zarys budynku okna oraz przeszklona ściana szczytowa zapewniają właścicielom Hepburn Springs House bliski kontakt z otaczającą ich przyrodą. Projekt cechuje kontrastowe zestawienie bieli i czerni, które w połączeniu z drewnem tworzy oryginalne wnętrze domu, znajdującego się w miejscowości wypoczynkowej Hepburn Springs w Australii. Projekt opracowało biuro architektoniczne Telha Clarke z Melbourne, które miało stworzyć współczesny dom dla klienta mieszkającego na stałe w mieście. Dom w Hepburn Springs stanął na szczycie wzgórza, a prowadzi do niego długi podjazd wijący się przez wąwóz i kończący na niewielkim, płaskim terenie.

Projekt obejmuje dwa sąsiadujące ze sobą budynki, które ułożone są prostopadle względem siebie. Większy z nich ma dwuspadowy dach i w całości obity jest płytką łupkową, która kontrastuje z przylegającym do niego prostym, białym elementem. Niższa konstrukcja to skrzydło dla gości oraz garaż. Z zewnątrz do przeszklonych drzwi otwierających się na przestrzeń dzienną domu prowadzi ścieżka utworzona z nieregularnych, kamiennych płyt. Salon ma otwarty plan i mieści się w wyższej części budynku z dwuspadowym dachem, którego zarys widoczny jest od środka. Wnętrze to przecinają wizualnie cztery, duże okna, ciągnące się od betonowej plinty biegnącej wzdłuż całego obrysu domu.

Patrząc z zewnątrz, ta betonowa podstawa zakotwicza budynek w otaczającym go krajobrazie; wewnątrz natomiast przełamuje wielkość tego pomieszczenia, tworząc też wnęki do siedzenia przy ogromnych oknach. Czarne ściany wokół okien stanowią kontrast dla białego wnętrza, stając się dla nich dodatkową ramą.Kolejnym punktem przełamującym biel tego wnętrza jest wyspa kuchenna wykonana z ciemnego drewna. Jego tekstura stanowi naturalny detal w tej czystej, wysokiej przestrzeni. Za kuchnią znajduje się korytarz prowadzący do sypialni głównej. Czarny granit stanowi tu wyraźny próg między tymi dwiema częściami domu. Zupełnie inną skalę i paletę materiałów ma skrzydło gościnne, które ma bardziej prywatną atmosferę.

„Celowo prostsze w swej formie skupia się ono bardziej na swym wnętrzu, a nie otoczeniu. Jest niższe i wyciszone, choć światło i cień odzwierciedlają tu zewnętrzny krajobraz” – wyjaśnia odpowiedzialna za projekt Telha Clarke.  „Ten kontrast w wielkości i zastosowanych materiałach podkreśla wrażenie otwartości przestrzeni głównej.” Przy wejściu do skrzydła dla gości znajduje się przytulna przestrzeń do pracy z podwieszonym, drewnianym biurkiem. W niższej części budynku powstały dwie dodatkowe sypialnie oraz jedna duża łazienka.

Lokalizacja: Hepburn Springs, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA