Hexagon Shaped House

TOMAS RASL
Partnerzy

O inspiracji

Ten niewielki, drewniany dom, zaprojektowany przez firmę ALT Architeckti, stoi na zboczu w środkowych Czechach.Budynek znajduje się w strefie niebudowlanej, ale został postawiony w miejsce istniejącego tu wcześniej domku letniskowego z lat 1950-tych.
Firma ALT Architecti otrzymała zlecenie na budowę sześciokątnego domku z 2 sypialniami. Klient powiedział architektom, że „zawsze marzył o drewnianym domu”, więc drewno stało się podstawowym materiałem budowlanym w tym projekcie. Na zewnątrz i wewnątrz wykorzystano siding z modrzewia. W środku dodatkowo zastosowano olejowane panele z tego samego gatunku drzewa.
Większość istniejącego tu wcześniej domku letniskowego została usunięta, poza kamiennym garażem, który służy jako przestrzeń użytkowa. Miejscowe władze zaakceptowały projekt pod warunkiem, że całkowita powierzchnia zabudowy nie przekroczy 50 m2.
Dom w połowie wspiera zestaw drewnianych kolumn, a pozostała połowa opiera się na kamiennej części wcześniejszego budynku. Powstałe w ten sposób zadaszenie wykorzystywane jest jako część parkingowa, a główna część budynku, jaka znajduje się powyżej, ma niezwykły, sześciokątny kształt.
Pierwsze z dwóch głównych pięter to otwarta przestrzeń dzienna, która „otacza” część centralną. W centrum znajdują się powierzchnie użytkowe, takie jak toaleta i kuchnia. Trójkątny szyb, jaki został wytyczony w budynku, zawiera metalowe, kręcone schody.
Na wyższym piętrze ulokowano dwie sypialnie, łazienkę i gabinet. Jest tam też niewielki pokój w kształcie trójkąta, który ma ogromne okno i oferuje piękne widoki na otaczającą przyrodę. Według architekta, miejsce to nie jest zbyt nasłonecznione, a sześciokątny układ był „najlepszym rozwiązaniem, by uzyskać maksymalny dostęp słońca po stronie zachodniej oraz skorzystać z otaczających dom widoków.”

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

Architekt: ALT Architeckti
Foto: Tomas Rasl
Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf