Hofgut

LOTHAR REICHEL
Partnerzy

O inspiracji

Trzy podobne, małe domki, ukryte w środku bawarskiego lasu w Niemczech, zostały zaprojektowane przez studio architektoniczne Format Elf Architekten. Mają około 50 m2. Dostęp do wszystkich domków prowadzi przez długą ścieżkę na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na okolicę. Budynki są do siebie bardzo podobne z zewnątrz, ale w środku wykończono je nieco inaczej, wykorzystując też inne materiały.

Inspiracją dla projektu były dawne „długie domy” i tradycyjne wioski. Dwuspadowy dach zaczerpnięty został w wersji przerysowanej, a długi i wąski budynek to nawiązanie do tzw. długiego domu. Ostateczny efekt to budynek, który choć przypomina nieco STODOŁĘ, ma znacznie mniejszą skalę.

Firma Format Elf Architekten chciała stworzyć serię domków, które będą nie tylko eleganckie, ale będą też charakterystyczne. Jednocześnie miały nie zaburzać otaczającej je przyrody, a czarny kolor drewna na zewnątrz to rodzaj kamuflażu na tle lasu.

Choć opublikowano niewiele zdjęć wnętrz, wszystko wskazuje na to, że są one zachowane w stylu minimalistycznym. Ściany i sufit mają takie same wykończenie (drewno lub płyta gipsowo-kartonowa), a okna zostały ułożone tak, by zapewniać odpowiednie widoki na zewnątrz.

Lokalizacja: Bawaria, Niemcy

Tekst: nowoczesna STODOŁA

Fotograf

LOTHAR REICHEL