Honeysuckle House, Shoreham

Planned Living Architects Derek Swalwell
Kategorie: Domy modułowe
Partnerzy

O inspiracji

Honeysuckle House Shoreham to posiadłość z tradycyjną konstrukcją wśród suchej roślinności, głównie buszu. Solidne betonowe elementy tworzą tło dla krajobrazu, podczas gdy wewnętrzne okładziny z drewna dodają przestrzeniom poczucia ciepła. Obszerne przesuwne szklane drzwi z drewnianą ramą zapewniają bezpośrednie połączenie na zewnątrz. Zapewnia to przejrzystość od frontu domu aż po obszar zewnętrzny i basen.

Wymarzony minimalizm

Planned Living Architects to australijska firma z siedzibą na półwyspie Mornington. Zespół architektów jest przyzwyczajony do projektowania domów wakacyjnych dla klientów wzdłuż wybrzeża między Inverloch, a Torquay. Właściciele tego domu mieszkali jednak lokalnie i mieli tu mieszkać na dłużej. Ich wizją był dom, który zaspokoiłby potrzeby ich rodziny teraz i w nadchodzących latach. „Chcieli domu, który nie byłby zbyt duży, który byłby stosunkowo skromny w porównaniu z tym, co można zobaczyć w okolicy” – mówi dyrektor Planning Living Architects, Jay Earles.

Dom z trzema sypialniami ma dwa skrzydła – jedno dla rodziców i jedno dla dwójki dorosłych dzieci. Skrzydło dla młodszych mieszkańców ma dwie sypialnie – każda z łazienką. W oazie dzieci jest również pokój dzienny, który otwiera się na tylny taras i basen. Kiedy nadejdzie czas ich, rodzice będą mogli zamknąć to skrzydło między wizytami. Ich własna sypialnia wychodzi na ten sam wspaniały widok na busz, co główna część dzienna, i ma garderobę oraz przestronną łazienkę.

„To nie jest duży dom i myślę, że całkiem im to odpowiada” — mówi Jay. „Dla nas również było to odświeżające; naprawdę chcieli po prostu zbudować to, czego potrzebowali. Tylko dla siebie i swojej najbliższej rodziny – to nie było przesadzone”.

Ekologiczne podejście

Łatwo zrozumieć, dlaczego właściciele wybrali to miejsce na swój nowy dom. Opiera się na rezerwacie buszu i ma bezpośredni dostęp do ścieżki prowadzącej do Honeysuckle Point, znanego miejsca do surfowania. Lokalizacja wśród roślinności umożliwiła architektom zaprojektowanie domu, który sprawiał wrażenie odosobnionego – z żadnego okna w domu nie widać sąsiednich domów. „Ten dom został zaprojektowany tak, aby szanować i oddawać hołd jego lokalizacji” — mówi Jay.

Dom został zaprojektowany tak, aby był łatwy w utrzymaniu, co jest ważnym czynnikiem, biorąc pod uwagę jego bliskość do oceanu. Obiekt ma również wskaźnik pożaru buszu BAL29, który jest wysoki, ale nie najwyższy. Dzięki temu architekt mógł użyć drewna liściastego na tarasy i drewniane słupki. „Myślę, że połączenie materiałów działa naprawdę dobrze. Istnieje dobra mieszanka odważnych materiałów i przyjemnych, ciepłych, miękkich materiałów” — mówi Jay. Beton jest jednym z tych odważnych materiałów, które uziemiają dom wewnątrz i na zewnątrz, a ściany zapewniają masę termiczną. Honeysuckle House został zaprojektowany tak, aby umożliwić przenikanie północnego zimowego słońca. Zatrzymuje on jednak ciepło podczas cieplejszych miesięcy dzięki starannie przemyślanemu zacienieniu.

Panele słoneczne i zbiorniki na wodę deszczową to inne środki zrównoważonego rozwoju. „Mamy dużo wody deszczowej, którą przechwytujemy. Całkiem celowe było nie ukrywanie zbiorników. Chcieliśmy pokazać, że to wiejski dom, a zbiorniki na deszczówkę to prawdziwa rzecz”.

Otwarta przestrzeń

Centrum domu stanowi otwarta kuchnia, salon i jadalnia. Tworzą one jedną otwartą przestrzeń pod sufitem katedry i otwierają się na północ przez szklane drzwi. Odcienie bieli i naturalnego drewna dodają całości poczucie harmonii. Dom może wydawać się jasny i przestronny, gdy drzwi są otwarte w letnie dni, lub ciepły i przytulny, gdy zimowe słońce wpada przez szyby. Kominek dodaje ciepła i atmosfery w chłodne dni i noce.„Naprawdę skupiliśmy się na głównej strefie domu, a nie na bardziej funkcjonalnych elementach, takich jak łazienki, pralnia i szlafroki… czuliśmy, że musimy skoncentrować nasz budżet na rzeczach, które mają największe znaczenie”.

Wśród natury

Architektura krajobrazu była integralną częścią sukcesu tego projektu, a Plume Studio było zaangażowane w projekt podjazdu, basenu, ogrodzenia i nasadzeń. „To bardzo rozległe miejsce, uwzględnienie tej myśli w architekturze krajobrazu było bardzo ważne” — mówi Jay. „Możliwość zmiękczenia elementów budynku za pomocą roślinności była bardzo ważna — budynek i krajobraz ładnie ze sobą współgrają”. Rodzime trawy dodają delikatności surowemu betonowi oraz zapewniają płynne przejście z sąsiednim buszem.

Lokalizacja: Shoreham, Australia

Tekst: nowoczesna STODOŁA