Honeysuckle House

Lurie Concepts DION ROBESON
Kategorie: Domy drewniane
Partnerzy

O inspiracji

Architekt Michael Lurie dążył do stworzenia elastycznego, energooszczędnego, pasywnego źródła i naturalnych materiałów do swojego nowego domu rodzinnego w pobliżu Margaret River, a wszystko to przy jednoczesnej redukcji. W ten sposób powstał Honeysuckle House.

Australijska Honeysuckle House

Honeysuckle House to nowoczesna STODOŁA zlokalizowana w Cowaramup, małym miasteczku 12 kilometrów na północ od Margaret Riven w zachodniej Australii. Konstrukcja maksymalizuje otoczenie i klimat, aby osiągnąć jak najwyższą elastyczność przy skromnym budżecie. Lurie Concepts, który specjalizuje się w projektowaniu i renowacji domów na zamówienie, przyjaznych dla środowiska, wykorzystał swoją ponad 22-letnią karierę w budownictwie, aby wygrać WA Awards 2021 – wszystko za sprawą 9-gwiazdkowego pod względem oceny energetycznej Honeysuckle House.

Przyznając nagrodę Environmentally Sustainable Design Award, sędziowie powiedzieli, że docenili 9-gwiazdkową ocenę domu, wykorzystanie energii słonecznej i materiałów organicznych w konstrukcji. Zwycięski projekt opisali jako: „Udany przykład minimalistycznego designu, inspirowanego współczesną architekturą skandynawską. W dużym stopniu korzysta z naturalnego otoczenia i dobrze integruje się z krajobrazem z perspektywy palety, wyróżniając się jednocześnie ostrą geometrią i zewnętrzną okładziną. Wnętrza są dobrze zaprojektowane i przytulne, z ciepłymi, neutralnymi kolorami i dużą ilością naturalnego światła”.

Technikalia

Mimo, że ma tylko jedno pomieszczenie, dom ma iluzję skali, stworzoną przez jego długość i niewielkie wzniesienie ponad poziom ulicy. Wizualna ekspresja domu składa hołd znanemu widokowi trójstronnej szopy na siano, ze ścianą konopną otwierającą się na ulicę. Część środkowa składa się z trzech sypialni i łazienki w chłodniejszej południowej części domu. Mniejszy, dobrze zaprojektowany dom jest nie tylko bardziej przystępny cenowo, wymaga mniejszej ilości materiałów i energii do budowy. Ponadto będzie zużywał mniej energii, będzie łatwiejszy do utrzymania w czystości i wymagał mniej konserwacji, co oznacza więcej wolnego czasu i pieniędzy zaoszczędzonych na ponowne zainwestowanie.

Wnętrza hygge Honeysuckle House obejmują ciepłe drewno, farby gliniane bez lotnych związków organicznych (VOC) i ściany z cegły licowej. STODOŁA przylega do długości południowej granicy, aby zmaksymalizować dostęp słońca od północy, podczas gdy wolnostojący garaż i pralnia zostały obrócone o 7 stopni, aby stworzyć dynamiczną cyrkulację i wiele pomieszczeń na zewnątrz. Zastosowano kilka innowacyjnych technik budowlanych w celu zwiększenia wydajności i zdrowia domu, w tym zastosowanie ścian z konopi, wzmocnienie płyt uziemionych i umożliwienie naturalnej wentylacji całej konstrukcji budynku. Co przemawia za środowiskowym wyróżnieniem bryły? Ściany konopne, które są ognioodporne, nietoksyczne, oddychające i wysoce izolujące. Niska zawartość lotnych związków organicznych, nietoksyczne lub naturalne, odnawialne lub nadające się do recyklingu produkty i metody budowy. Obramowania okien, wnęki wnękowe i patio z krzewami liściastymi do kontroli słońca. Ot możliwości architektury.

Jeśli planujesz wybudować swoją STODOŁĘ marzeń w zgodzie ze środowiskiem – sprawdź, co mogą dla Ciebie zrobić nasi Partnerzy. A może szukasz gotowych rozwiązań? Zajrzyj do zakładki „kup STODOŁĘ”.

Lokalizacja: Cowaramup, Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA