Jasny dom z ogromnym przeszkleniem na wiejski krajobraz

Kategorie: Domy kamienne
Partnerzy

O inspiracji

Dotychczas architektura zajmowała się głównie miastem, jego przyszłością i transformacjami. Teraz jednak – w obliczu kryzysu klimatycznego i różnej sytuacji politycznej – przyszłością miasta staje się okolica wiejska. Przykładem takiego podejścia jest właśnie projekt „Casa Calixto”.

Projekt stworzony przez architektów z firmy GRX arquitectos to refleksja nad możliwościami, jakie oferuje nam wiejski kontekst, tworząc nowe realia biopolityczne.

nowoczesna STODOŁA staneła w hiszpańskiej gminie Puebla de Don Fadrique, znajdującej się w prowincji Grenada w Andaluzji. Jego główne założenia przekładają się na prosty plan. To jasny dom, w którym ogromne przeszklenie tworzy okno na wiejski krajobraz, kontrolując jednak dostęp słońca do wnętrza pomieszczenia. Do tego garaż płynnie łączy się z ogrodem, co umożliwia organizację przyjęć w licznym gronie przyjaciół. Cały projekt opiera się na logice podróżowania przez różne miejsca w domu i jego otoczeniu, stając się rodzajem promenady i łącznikiem z wiejskimi krajobrazami i ogrodem.

Mur graniczny jest kontynuacją miejscowych murów, które są popularną częścią tutejszych krajobrazów. Jednocześnie wprowadza on w projekt różnicę wysokości, pozwalając na podwójny dialog. Obserwację od wewnątrz „podkreślonego” przez mur krajobrazu oraz zachowanie prywatności, którą mur chroni od zewnątrz.

Niezwykle ważną częścią tego projektu jest nie tylko dom, ale też ogród. Jest on rozumiany przez architektów jako miejsce pośrednie między wnętrzem a zewnętrzem, tworząc nową topografię tego miejsca.

Szukasz podobnych płyt betonowych na taras? Zajrzyj do Contractors.

Lokalizacja: Puebla de Don Fadrique, Andaluzja, Hiszpania
Tekst: nowoczesna STODOŁA