JR’s Hut at Kimo Estate

HILARY BRADFORD
Partnerzy

O inspiracji

Chata Kimo stoi samotnie na wzgórzu w rejonie miasta Gundagai w wiejskim regionie australijskiego stanu Nowa Południowa Walia.

To najnowszy budynek, który stanął na dużej farmie zwanej Kimo Estate, którą zarządza drugie pokolenie tej samej rodziny.Nowi zarządcy zdywersyfikowali działalność farmy organizując tu także wesela i noclegi, pokazując turystom piękno tutejszego krajobrazu. Jak zapewniają – jest to doskonałe miejsce, w którym można – i to dość dosłownie – wyłączyć się i zapomnieć o tym, na czym zwykle skupia się nasze nowoczesne, miejskie życie.

Nowy budynek ma zaledwie 28 m2, ale zapewnia wszelkie wygody, jakich można oczekiwać w tak odosobnionym miejscu. Oczywistym wyborem architektów było w tym przypadku zastosowanie twardego, australijskiego drewna, pozyskiwanego w sposób zrównoważony. Materiały miały być „eko”, trzeba je było pozyskiwać w sposób łatwy i ekologiczny, a także musiały być dostarczone na miejsce przez zaledwie dwuosobowy zespół, który zajmował się budową.

Forma domku była zainspirowana klasycznym kształtem litery „A”, który kojarzony jest z kształtem namiotu, jednocześnie nawiązując do formy kryjówki i tworząc dobre połączenie z naturalnym otoczeniem i krajobrazem. Wyraźna, drewniana konstrukcja została zakotwiczona w terenie w taki sposób, by pięknie prezentować widoki na otaczające budynek rozległe tereny farmy.
Architekci zadbali o drobne szczegóły, które zachowują rolniczy charakter budynku, ale dzięki ręcznej, niezwykle starannej pracy, nadają wnętrzu elegancję i wytworność.

Lokalizacja: Australia
Tekst: nowoczesna STODOŁA