Kalihiwai Pavilion

MATTHEW MILLMAN PHOTOGRAPHY
Partnerzy

O inspiracji

Pawilon Kalihiwai, znajdujący się na hawajskiej Kauai, znanej też jako “Wyspa Ogród”, to najnowszy element architektury na blisko 6-cio hektarowej nabrzeżnej nieruchomości. Pawilon osadzony jest na malowniczej skarpie z widokiem na Pacyfik i góry.

Projekt pawilonu opracowali architekci z firmy Walker Warner Architects, a sam budynek o powierzchni 334 m2 miał być wielofunkcyjny. Właściciele chcieliby było to elastyczne miejsce spotkań, gdzie będą mogli przyjmować częstych gości, odwiedzających ich dom. Wielofunkcyjność była istotną cechą projektu, ponieważ właściciele planują tu zarówno spotkania rodzinne i prywatne, jak i większe, gdzie liczba uczestników może dochodzić do 400.

Zespół projektowy odpowiedział swym projektem na niezwykłe piękno tego miejsca, tworząc w pełni elastyczne, przestronne, ale też przyjazne miejsce. Zaprojektowana przez nich konstrukcja podkreśla transparentność projektu i połączenie architektury z jej otoczeniem. Już na pierwszy rzut oka widać, że zachwycające piękno otoczenia i jego naturalna dramaturgia stały się główną inspiracją dla pracy projektowej całego zespołu Walker Warner Architects.Projekt w pełni wykorzystuje przyjemną bryzę wiejącą na Hawajach od oceanu, dzięki zastosowaniu potężnych, przesuwnych drzwi w głównych przestrzeniach dziennych. Otwarta, zadaszona weranda zapewnia dostęp do innych elementów budynku, zapewniając jednocześnie ochronę przed silnym słońcem. Architekci starannie dobrali paletę trwałych i odpornych materiałów, decydując się na twarde drewno oraz wapień, które zastosowano w wykończeniach, nadając im charakter naturalny, nawiązujący do ziemi. Materiały te będą w stanie przetrwać tropikalne deszcze, wiatr oraz słońce. Osobne wejścia zapewniają dwojakie zastosowanie pawilonu. Mogą tworzyć powierzchnie o mniejszej skali sprzyjające mniejszym, bardziej prywatnym lub rodzinnym spotkaniom, ale mogą też połączyć wnętrze z otoczeniem, zapewniając bezpośredni dostęp do trawnika, który jest odpowiedni do organizacji dużych wydarzeń.

W tym – bez wątpienia – nowoczesnym projekcie architekci mistrzowsko wykorzystali spektakularne otoczenie, by stworzyć budynek, który daje wrażenie idealnego osadzenia w okolicy, choć z daleka wygląda jak unosząca się na wodzie boja świetlna.

Lokalizacja: Kauai, Hawaje
Tekst: nowoczesna STODOŁA