Kanadyjska chata w kształcie litery A, z żeglarskimi inspiracjami

MAXIME BROUILLET
Partnerzy

O inspiracji

Inspiracją dla projektu tego kanadyjskiego domu było żeglarstwo, a szczególnie kanciaste kształty żagli oraz żeglarskich chorągiewek i bander.

Region miasta Charlevoix w kanadyjskiej prowincji Quebec charakteryzują piękne krajobrazy otaczające Rzekę Świętego Wawrzyńca. Rzeka ta jest głównym szlakiem wodnym w Kanadzie, rozciągając się od jeziora Ontario do Oceanu Atlantyckiego. Nie dziwi więc fakt, że historia żeglugi wodnej stała się główną inspiracją dla firmy Bourgeois / Lechasseur architects, która swą siedzibę ma w mieście Quebec. Stąd projekt z mocno nachylonym dachem, w kształcie litery „A”, który nawiązuje właśnie do kształtów kojarzonych z żeglarstwem.

Dom o powierzchni 223 m2 znajduje się w pobliżu popularnego kurortu narciarskiego i dostępny jest na wynajem. Wygodnie może zamieszkać w nim do 12 gości.

Minimalistyczne wnętrze wykończone naturalną sklejką sosnową podkreśla kształt projektu, podczas gdy ciemne akcenty przełamują monotonię drewna. Dom ma prosty układ. Na wyższym poziomie znajduje się duży pokój dzienny, który od południa – dzięki ogromnym oknom – otwiera się na piękne, dzikie krajobrazy.Kontrastowa paleta kolorów przechodzi też na zewnątrz budynku, gdzie jasne i ciemne elementy drewniane przeplatają się ze sobą, podkreślając kształt domu oraz osłonięte tarasy i werandy. Formę litery „A” dodatkowo wzmacnia ciemny, metalowy dach, który miejscami schodzi aż do samej ziemi, wizualnie zakotwiczając całą konstrukcję w stromym zboczu. Niższy poziom budynku jest częściowo ukryty w pochyłym terenie, dzięki czemu cały dom – choć duży – nie przytłacza swego otoczenia.

Projekt ukończony został w grudniu 2019 roku i otrzymał oficjalną nazwę „Cabin A”. Jest on pierwszym z pięciu planowanych domów wakacyjnych i już jest dostępny na wynajem.

Lokalizacja: Kanada
Tekst: nowoczesna STODOŁA