Kaplica Milczenia

STUDIO ASSOCIATES
Partnerzy

O inspiracji

The Chapel of Silence, czyli Kaplica Milczenia, znajduje się w małym miasteczku Botticino we włoskiej prowincji Brescia. Budynek stoi na granicy rozległego, gęstego lasu, który dominuje w całej dolinie. Las otacza kaplicę z trzech stron i tylko od strony zachodniej otwiera się ona na winnicę, która porasta łagodne zbocze opadające trzema klifami w stronę dna doliny. Choć budynek nazwano kaplicą, jest to miejsce świeckie. Jego inspiracją była różnorodność lokalnej społeczności, której członkowie są różnej wiary. Drewniana konstrukcja ma być miejscem ciszy, modlitwy i czci, które będzie odpowiednie dla każdego. Aby tu dotrzeć, trzeba przejść długi szklak wzdłuż całej winnicy, który lekko wspina się pod górę. Na miejscu, poza kaplicą uniesioną nad ziemią, znajdziemy też duży, monolityczny element z marmuru Botticino, który służy tu również do zbierania wody deszczowej.
Przestrzeń kaplicy podzielona jest na dwa elementy o różnej wielkości. Pierwsze pomieszczenie jest podłużne i prowadzi przez żelazne wejście do drugiego, głównego pomieszczenia kaplicy. To miejsce zostało zaprojektowana tak, by każdy odwiedzający mógł je dowolnie interpretować i dopasowywać do potrzeb swej „modlitwy”. Projektanci niczego nie narzucają, ale wprowadzają jedynie kilka dużych, skórzanych poduch w ciemnym kolorze, które można dowolnie przestawiać. Czarna kurtyna pozwala regulować poziom prywatności, otwierając lub odcinając wnętrze na otoczenie zewnętrzne.
Kształt budynku jest efektem starannej analizy lokalnej architektury, która została najpierw skatalogowana, a później na nowo zinterpretowana w taki sposób, by powstał nowoczesny element nawiązujący do obrazów, które są częścią wspólnej pamięci całej wspólnoty.
Kaplica ma 6 metrów długości, 3 metry wysokości i szerokości. W całości zrobiona jest z drewna pokrytego warstwą bitumu, dzięki czemu ma czarny kolor, podobny do pni, które ją otaczają.

Lokalizacja: Botticino, Włochy
Tekst: nowoczesna STODOŁA