Kawałek Japonii w Stanach Zjednoczonych

CTA ARCHITECTS ENGINEERS
Partnerzy

O inspiracji

Na skraju brzegu jeziora Whitefish w amerykańskim stanie Montana, w przepięknej lokalizacji stanął zachwycający dom z basenem i strefą SPA, który łatwo można pomylić z architekturą typową dla Dalekiego Wschodu. Inspiracją dla tego niezwykłego domu są rzeczywiście korzenie orientalne, a jego głównym celem było spędzanie czasu w przepięknych sceneriach, mając jednocześnie możliwość wyciszenia wszystkich zmysłów, ciesząc się bogactwem zieleni i przyrody.Zaprojektowany przez architekta Davida Koela z firmy CTA Architects Engineers. Architektowi udało się uzyskać piękną równowagę między organicznym projektem i bujną przyrodą tego miejsca.
Od pierwszego momentu widoczne są tu silne wpływy japońskiej architektury. Wystarczy wejść do skalnego ogrodu i podejść w górę ścieżką, która przypomina typowe japońskie ogrody. Po przeciwnej stronie  przeszklonej części z basenem, skąd można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na jezioro, znajduje się mała galeria sztuki, gdzie prezentowane są minimalistyczne prace. Wnętrze ma tekowe podłogi, gipsowe ściany oraz drewniany sufit – całość tworzy wrażenie spokojne i organiczne.
Hall wejściowy jest nowoczesny. Utrzymano go w tonacjach bieli i kolorów kremowych. Podobnie jak reszta domu, wydaje się być przepełniony ciepłem i neutralnymi barwami. Orientalną atmosferę wzmacniają sprytne elementy, takie jak przesuwne drzwi w stylu Shoji oraz proste dekoracje.

Lokalizacja: Montana, USA
Tekst: nowoczesna STODOŁA