Kownatki to spełnienie marzeń na Mazurach

Archmondo Piotr Kowalczyk Paweł Ziółkowski
Kategorie: Z Polski
Partnerzy

O inspiracji

Kownatki to spełnienie marzeń. Marzeń, które zostały z nami od błogich dni wakacji spędzanych nad jeziorem. Tych dni, pełnych dziecięcych przygód, zdartych kolan, gorących wieczorów i rześkich poranków. Porannej rosy pod stopami i piasku we włosach i tego, zgrzytającego między zębami, kiedy po rękach płyną lody z automatu, o smaku najsłodszej śmietanki. Ta właśnie wolność, autentyczność I pragnienie doświadczania życia w pełnym wymiarze, zostały z nami. W postaci własnego domu nad jeziorem.

Choć etap wakacji z rodzicami dobiegł końca, wspomnienia pozostały żywe. Na przestrzeni lat poznaliśmy rozmaite sposoby i style podróżowania: agroturystyki, przyczepy, butikowe hotele… nawet all inclusive nie jest nam obce! Próbując wszystkich dostępnych form spędzania wakacji, zrozumieliśmy, że ta dobrze nam znana, zapewnia wszystko, czego nam potrzeba. To własna wakacyjna przystań. Jako wymagający odbiorcy wyjazdowego odpoczynku, przenieśliśmy wszystko, co najlepsze do Kownatek.

Jako dzieci spędzaliśmy całe wakacje w domkach nad jeziorem.

Te wakacje mają zapach drewnianego pomostu palącego stopy, gdy biorąc rozbieg na całej jego długości, skakaliśmy do wody na bombę, ochlapując wszystkich wokół. Mają zapach okalających pomost wodorostów i wodnej trzciny, której łodygi służyły nam za „rurki płetwonurków”, przemieszanego z zapachem grillujących na brzegu plażowych wygrzewaczy.
Mają dźwięk śmiechów i radosnych okrzyków, towarzyszących naszym zabawom. Chlupotu wody i przebojów lat 90, wydobywających się z przenośnego radyjka, przymocowanego do leżaka cioci Krysi.

Mają smak leśnych malin i dojrzałych jagód, zrywanych wiecznie ubrudzonym rękami. Mają radość zmęczenia po dniu spędzonym w wodzie, na pieszych wędrówkach i wycieczkach rowerowych. Radość z wiecznie podrapanych łydek i strupów na kolanach. Mają radość deszczowych dni, spędzanych na wpatrywaniu się ogromną grupą dzieciaków w kineskopowy wypukły ekran, pilnie śledząc Tour de Pologne albo Uprowadzenie Agaty. Ale i tu wypukły kineskop przegrywał zwykle z turniejem w Ping-ponga, kartami czy kartką i długopisem. Bo kto nie spędzał deszczowych wieczorów grając w „Państwa Miasta” i „Kółko i Krzyżyk”?

Z biegiem czasu i nabraniem umiejętności pływackich, najpiękniejsza stawała się cisza. Błoga cisza, wypełniona głębokim spokojem… Wypływasz daleko poza wyznaczone kąpielisko i zdajesz sobie sprawę, że zatrzymasz się dopiero na drugim brzegu.

Podchodzimy do tego projektu wyjątkowo osobiście. Budując te domy realizujemy dziecięce marzenia.

Architektura

Domy w projekcie Kownatki znajdują się na terenie graniczącym z jeziorem Kownatki, od strony południowej oraz połaciami lasów, od strony wschodniej.

Domy kształtem przypominać będą STODOŁĘ. Konstrukcja budynku wykonana zostanie metodą murowaną. Elewacje z naturalnych materiałów doskonale wkomponują się w naturalne otoczenie lasu sosnowego. W zależności od wybranego modelu będą to: drewno, cegła lub beton. Dach dwuspadowy z blachy. Okna drewniane lub z aluminium.

Dom zbudowany na planie prostokąta. Wejście znajdujące się na głównej ścianie budynku, zaprasza nas do części wspólnej – do salonu z jadalnią i kuchni. Wiemy, jak ważny jest kontakt z naturą, dlatego wyjść na zewnątrz możesz z każdego pomieszczenia na parterze nowoczesnej STODOŁY. W wysokim na dwie kondygnacje salonie, znajduje się kominek, a przeszklone drzwi przesuwne otwierają salon bezpośrednio na ogród. Schody prowadzą na antresolę i do dodatkowych sypialni. W sypialniach pod Twoimi stopami rozpościera się podłoga z żywego litego drewna, a w salonie, jadalni i kuchni z przyjemnej w dotyku żywicy. Szereg żaluzji z drewna umożliwia zacienienie latem i zamknięcie budynku w okresie zimowym.
Temu bardzo bliskiemu naturze projektowi, dodaliśmy równie żywy, ale modernistyczny sznyt – w przestrzeni wejściowej widoczny pozostaje beton płyty fundamentowej.

Okolica

„Kownatki”, szerzej znane pod nazwą Jezioro Kownackie, zajmuje powierzchnię 217 ha. Maksymalna głębokość to 31 m, o szerokości 1,2 km i długość 3 kilometry. Znajdują się na nim trzy wyspy, w tym jedna o powierzchni aż 1,4 ha. Dwie pozostałe są znacznie mniejsze i porośnięte trzciną. Wody jeziora są wyjątkowo czyste i przejrzyste. Jego lewy brzeg jest piaszczysty, a dno kamienisto – piaszczyste.
Kownatki to zbiornik typowo sielawowy. Dominują w nim także takie ryby jak: sieja, okoń, szczupak, leszcz, miętus i gruba płoć. Bardzo wydajnymi łowiskami okoni w Kownatkach są wschodnie i zachodnie stoki grzbietu, ciągnącego się od półwyspu Lemiesze.

Kownatki są położone w niedalekiej odległości od trasy nr 7 (E 77), około 27 km na północ od zabytkowego i niezwykle klimatycznego miasteczka Olsztynka, oraz 15 km na południe od miasta Nidzica.

kup STODOŁĘ -> Dom całoroczny nad jeziorem Kownatki – Typ A
kup STODOŁĘ -> Dom całoroczny nad jeziorem Kownatki – Typ B

Lokalizacja: Kownatki, Polska
Tekst: Kownatki

Fotograf

Paweł Ziółkowski